23/10/2022
Black Panthers 8 20 11 5 - 44 -
Brooklyn Nerds 17 8 8 21 - 54 -

Πρώτη νίκη για Brooklyn Nerds με Φορτσάτο - Κοντογιάννη !

Μεσημέρι Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Brooklyn Ners πέτυχαν την πρώτη τους νίκη για φέτος επικρατώντας με 44-54 των Black Panthers. Στο 1-4 πλέον και οι δύο ομάδες που παραμένουν στα χαμηλά του βαθμολογικού πίνακα. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Στάθη Φορτσάτο που σημείωσε 17 πόντους και κατέβασε 22 ριμπάουντ, αλλά και από τον Γιώργο Κοντογιάννη (18π. με 3 τρ.). Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο πραγματοποίησαν οι μετέπειτα νικητές. Με τον Κοντογιάννη (9π.) να ξεχωρίζει και τον Χωριανόπουλο (4π.) να τον ακολουθεί οι Nerds έδειξαν αποφασισμένοι για την πρώτη τους νίκη. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν στο ξεκίνημα οι Πάνθηρες, με τους Παπάδη και Καββαδία να μετρούν από 4 πόντους έκαστος. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 8-17.

Πλήρης εναλλαγή του σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Οι Black Panthers θυμίζοντας τον παλιό καλό τους εαυτό έτρεξαν ένα εντυπωσιακό επιμέρους σερί 20-8 και ανέτρεψαν τα δεδομένα. Ο Παπάδης (7π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, ενώ στην εξίσωση προστέθηκε και ο Τήλιος με 6 πόντους. Μόλις 8 πόντους κατάφεραν να σκοράρουν οι φιλοξενούμενοι που μοιραία απώλεσαν το προβάδισμα. Σκορ ημιχρόνου, 28-25.

Με έμφαση στην άμυνα και τον Τ. Καββαδία (7π.) να είναι εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα, οι Πάνθηρες διατήρησαν τα ηνία. Οι Nerds μέτρησαν και πάλι 8 πόντους, με τους Φορτσάτο (3π.), Πανδή (2π.) και Νικολαΐδη (2π.) να ξεχωρίσουν και βρέθηκαν στο -6 στην αρχή της τελευταίας περιόδου. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 39-33.

Ονειρεμένο τέταρτο δεκάλεπτο πραγματοποίησαν οι Brooklyn Nerds. Με το δίδυμο Φορτσάτος (9π.) – Κοντογιάννης (9π.) να δείχνει ασταμάτητο στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ολική ανατροπή με σερί 5-21. Έμειναν από δυνάμεις οι Πάνθηρες που πλήρωσαν την αστοχία τους, αλλά και την έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Black Panthers είχαν 15/65 δίποντα, 4/19 τρίποντα και 2/7 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 4 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Brooklyn Nerds είχαν 19/51 δίποντα, 4/13 τρίποντα και 4/15 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 25 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στάθης Φορτσάτος με 17 πόντους και double-double, έχοντας 7/17 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 22 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Από τους Panthers ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Παπάδης με 12 πόντους και double-double, έχοντας 4/14 δίποντα, 1/6 τρίποντα και 1/4 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 4 λάθη και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Black Panthers (Καββαδίας) : Ζαχαριάδης 2 (10ρ.), Καββαδίας Τ. 15 (5 κλεψ.), Μαυράκης 3 (7ρ.), Παπάδης 12 (7 κλεψ.), Τήλιος 6 (8ρ.), Τσαλαφούτας 6 (2).

Brooklyn Nerds (Πανδής) : Γιαννουλάκης 2 (9ρ.), Κοντογιάννης 18 (3), Λιατόπουλος 4 (6ρ.), Νικολαΐδης 4 (5ρ.), Πανδής 4 (5ρ.), Φορτσάτος 17 (22ρ.), Χωριανόπουλος 5 (6 ασί.).

Τι μας άρεσε : Το δίδυμο Κοντογιάννης – Φορτσάτος που σημείωσε τους 35 από τους 54 πόντους των νικητών.