15/10/2023
Spacers 9 17 10 13 - 49 -
East Side Pylaia 12 18 15 20 - 65 -

Πρώτη νίκη για τους East Side Pylaia!

Αναγνωριστικό το πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες,μεγάλες και αργές επιθέσεις χαμηλό το τέμπο του παιχνιδιού. Όμορφες προσπάθειες εκατέρωθεν οι East Side Pylaia είναι αυτοί οι οποίοι καταφέρνουν να πάρουν το ισχνό προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου με επιμέρους σκορ 9-12. Βρήκαν λύσεις και παρέμειναν κοντά στο σκορ οι Spacers.

Τελείως διαφορετική η εικόνα των ομάδων στην δεύτερη περίοδο, ο ρυθμός του παιχνιδιού αλλάξε και αυτό αντικατοπτρίζεται και στο σκορ περιόδου το οποίο ήταν 17-18 υπέρ των East Side Pylaia. Τζίγκας και Τζιοβάρας από Spacers και Παυλίδης-Παπαδόπουλος από East Side Pylaia ήταν αυτοί που ηγήθηκαν επιθετικά από τις δυο ομάδες.

Τρίτη περίοδος και οι ομάδες σε ένα δυνατό παιχνίδι συνέχισαν τις μάχες για την νίκη. Οι Spacers με τους Tζίγκα και Αθανασιάδη  να ευστοχούν στην επίθεση κράτησαν την ομάδα τους ζωντανή στο παιχνίδι, χωρίς να καραφέρουν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ. Οι East Side Pylaia συνέχισαν να κρατούν τα ηνία του σκορ, με τους Παυλίδη και Τσανόγλου να βοηθούν σε μεγάλο βαθμό την ομάδα σε αυτο, με τελικό σκορ περιόδου 36-45.

Στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι Spacers προσπάθησαν να κάνουν μία ύστατη προσπάθεια για την ανατροπή αλλά φάνηκε να τους εγκαταλείπουν οι αντοχές τους. Οι East Side Pylaia συνέχισαν στο ρυθμό τους και ήταν αυτοί οι οποίοι κατάφεραν να βγούν νικητές με σκορ 49-65.

MVP του αγώνα είναι ο Παυλίδης Εύσταθιος ο οποίος σημείωσε Double Double με 19 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Από τους Spacers ξεχώρισε ο Τζίγκας Κωνσταντίνος με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Spacers: Αθανασιάδης 6, Ανδρεάδης 2, Κωνσταντινίδης, ΜασμανίδηςΓ 7(1), ΜασμανίδηςΙωαν., Μυγδάκος 2, Παπαγεωργίου, Τζίγκας 11(1), Τζιοβάρας 17(1), Στεργιόπουλος 4

East Side Pylaia: Αρδίτσογλου, Γκαρίπης 6, Μπάτζιος 6, Παπαδόπουλος 16, Παυλίδης 19(3), Τσανγκα 2, Τσανόγλου 16