19/02/2020
West Side (old) - - - - - 67 -
Sintrim Team - - - - - 55 -

Πρώτη νίκη για τους West Side!

Τη πρώτη τους νίκη πέτυχαν οι West Side, καθώς επικράτησαν των Sintrim Team με σκορ 67-55.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ' όλη τη διάρκειά του. Στο πρώτο δεκάλεπτο, Χρήστος Τριανταφυλλίδης και Νίκος Χατζηβρέττας σκόραραν από έξι πόντους για τους γηπεδούχους. Από τους Sintrim, ο συνήθης ύποπτος Λιβέρης σκόραρε πέντε με ένα τρίποντο. Σκορ δεκαλέπτου 15-09.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο. Ο Χατζηβρέττας συνέχισε να σκοράρει πετυχαίνοντας εφτά πόντους με ένα τρίποντο. Ένα εύστοχο τρίποντο είχε και ο Σαρόγλου. Από την άλλη, ο Λιβέρης σκόραρε κρατώντας την ομάδα του κοντά στο σκορ, πέτυχε έξι πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τους Σβεντσίδη και Μαυράκη που πέτυχαν από τέσσερις και τρεις πόντους. Σκορ ημιχρόνου 31-24.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το μόνο που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι. Αυτή τη φορά, ο Μαυράκης πήρε την υπόθεση σκοράρισμα στσα χέρια του και πέτυχε επτά πόντους με ένα τρίποντο. Από τέσσερις πέτυχαν Σβεντσίδης και Λιβέρης. Οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι δεν ήθελαν με τίποτα να χάσουν τη μικρά διαφορά που είχαν, ο Χατζηβρέττας πέτυχε εννιά πόντους με ένα τρίποντο και ο Σαρόγλου ένα τρίποντο. Σκορ δεκαλέπτου 14-15.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο πλούσιο από άποψης σκορ. Ο Χατζηβρέττας ασταμάτητος πέτυχε 10 πόντους με δύο τρίποντα. Ο Ρώψης πέτυχε επίσης επτά πόντους. Οι Sintrim προσπάθησαν με τον Λιβέρη να πετυχαίνει 10 πόντους με ένα τρίποντο και τον Μαυράκη να προσθέτει άλλους τέσσερις. Τελικό σκορ 67-55.

West Side (Φραντζούλης): Φραντζούλης 2, Κουτσούβελας 5, Αραμπατζής Θ. 2, Σαρόγλου 9(3), Χατζηβρέττας 32(4), Τριανταφυλλίδης Α. 2, Τριανταφυλλίδης Χ. 6, Σιδηράς, Αθανασιάδης, Ρώψης 9.

Sintrim Team (Μαυράκης): Λιβέρης 25(2), Μαυράκης 17(1), Τρούπκος 2, Σβεντσίδης 12, Λακκιώτης, Σιορόκας.

Τί μας άρεσε: Ενδιαφέρων αγώνας μέχρι το τέλος, καθώς οι δύο ομάδες ήταν σχετικά κοντά στο σκορ, οι οργανωτικές ικανότητες του Ρώψη, η έφεση στο σκοράρισμα των Χατζηβρέττα, Λιβέρη και Μαυράκη.