33
Patras Orlando Tragic - - - - - 30 -
45ers - - - - - 33 -

Πρώτη νίκη στο κύπελλο για τους 45ρηδες!

Το βράδυ της Τρίτης στις εγκαταστάσεις του Προμηθέα, οι Orlando Tragic αναμετρήθηκαν με τους 45ers. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις 2 ομάδες να βρίσκονται στα ίδια κυβικά. 40-43 έληξε το ματς, με τον Μαυρογιάννη να δείχνει τον δρόμο για την ομάδα του, χαρίζοντας τους το ροζ φύλλο αγώνα.

Μέτριο επιθετικά ήταν το 1ο δεκάλεπτο, όπως και όλο το παιχνίδι. Οι παίχτες σε γενικές γραμμές ήταν άστοχοι και έκαναν πολλές φορές βήματα. Καπώνης και Κακαβάς είχαν από 3 πόντους για τους γηπεδούχους με Λαζάρη, Γοργία και Σαρρή να ακολουθούν με 1 καλάθι. 2 καλάθια είχε ο Χριστοδουλάτος για το αρχικό 12-9.

Σειρά στο σκοράρισμα για την ομάδα του Orlando πήρε ο Πετρόπουλός με 4 συνεχόμενους πόντους. Έτσι, η διαφορά έφτασε τους 5 πόντους. Τους 7 συνολικά πόντους έφτασε ο Χριστοδουλάτος ενώ το 1ο του καλάθι πέτυχε ο Κρίβας. 19-14 έγραφε το scoreboard στο τέλος του α’ ημιχρόνου.

Αφήνιασε στο 3ο δεκάλεπτο, ο Μαυρογιάννης που έβαλε και τους 10 πόντους της ομάδας του. Οργάνωσε σωστά, έτρεξε γρήγορα του γήπεδο και έβαλε πολύ δύσκολα καλάθια. Η διαφορά μειώθηκε στους 2 πόντους, ενώ η παρέα του Καπώνη δεν είχε απάντηση στην μανία του αντιπάλου της. 4 πόντους είχε ο Κακαβάς για το 7-10 της περιόδου.

Με το ματς να είναι οριακό, όλα θα κρίνονταν στην 4η και τελευταία περίοδο. Τον χαβά του συνέχισε ο Μαυρογιάννης που πέτυχε συνολικά 17 από τους 19 πόντους των 45ers στο β’ ημίχρονο. Οι Orlando Tragic δεν μπόρεσαν να «κόψουν» τον Μαυρογιάννη, με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ και να ηττηθούν με 30-33, ενώ πρώτα έχασαν την ευκαιρία για ισοφάριση με 2 άστοχα τρίποντα.

Mvp του αγώνα ήταν ο Σταύρος Μαυρογιάννης με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ (1-7), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 33:42 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Καπώνης με 6 πόντους, 9 ριμπάουντ (5-4),1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 31:20 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Orlando Tragic είχαν 10/45 δίποντα (22,2%), 1/13 τρίποντα (7,7%), 7/14 βολές (50%), 43 ριμπάουντ (16-27), 8 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 22 λάθη. Οι 45ers είχαν 12/41 δίποντα (29,3%), 2/13 τρίποντα (15,4%), 3/11 βολές (27,3%), 41 ριμπάουντ (11-30), 5 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 17 λάθη.

Orlando Tragic(Κοντούλης): Καπώνης 6 (9 ριμπ), Πετρόπουλος 8 (9 ριμπ), Γοργίας 2 ( 9 ριμπ), Κακαβάς 8, Σαρρής 2, Λαζάρης 2, Πατρινός, Παπαγεωργίου, Ρώτας 2.

45ers(Κόκκινος): Γκοτσόπουλος Ι., Βασιλόπουλος, Χριστοδουλάτος 7 (9 ριμπ), Γκοτσόπουλος Λ., Κουζούδης 1, Κρίβας 2, Κόκκινος (7 ριμπ), Γραμματικόπουλος 2, Προβίδας 2, Κούλης, Μαυρογιάννης 19 (8 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η τρομερή απόδοση του Μαυρογιάννη στο 2ο ημίχρονο του αγώνα!