30/10/2022
Valhalla Phantoms 12 12 10 12 - 46 -
New York Fix 9 23 12 9 - 53 -

Πρώτη "πρόποση" για τους New York Fix!

Σε ένα παιχνίδι που κοινό χαρακτηριστικό ήταν οι άδειοι πάγκοι, οι New York Fix κέρδισαν τους Valhalla's Phantoms με 46-53 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στον τέταρτο όμιλο της Evolution League.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα 12-9 υπέρ των Valhalla's Phantoms, χάρη στους 8 πόντους του Κρινή και τα δίποντα των Μακρή - Κολέγκα. Ο Κολέτσος με 4 πόντους, ο Καλπακίδης με ένα τρίποντο και ο Κούρος με 2 πόντους τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Riki Riki έβγαλε τέσσερα βέλη από την φαρέτρα του και μαζί με τους 7 πόντους του Ψαριανού, έδωσαν αέρα 11 πόντων στην ομάδα τους, 21-32. Το σκορ του πρώτου μέρους, 24-32, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Μακρής από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα 4 πόντους είχε ο Κρινής και ένα τρίποντο ο Γεωργακάς.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Μπυρόβιοι" είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με 5 πόντους του Κούρου και 3 του Σεΐζη, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +10, 34-44. Τους Valhalla's Phantoms κράτησε όρθιους σε εκείνο το σημείο ο Κρινής με τους 6 νέους πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 34-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι New York Fix διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Riki Riki, Κούρο και Ψαριανό, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 46-53. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Κρινής, Καραμπάτσος και Κολέγκας, πλησιάζοντας από τους 13 στους 4, 46-50, 3:30 για την λήξη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/6 βολές, 19/47 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/10 βολές, 14/35 δίποντα και 7/29 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Πολυτιμότερος των Valhalla's Phantoms ο Κρινής με 24 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 12/20 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 5 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp των New York Fix ο Riki Riki με 15 πόντους, έχοντας 5/11 τρίποντα, ενώ πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Valhalla's Phantoms (Γεωργακάς): Κρινής 24, Δρόσος, Μακρής 7 (1), Καραμπάτσος 2, Γεωργακάς 5 (1), Κολέγκας 8

New York Fix (Ζορμπάς): Riki Riki 15 (5), Καλπακίδης 3 (1), Κούρος 12, Πλατανίτης 4, Σεΐζης 3, Κολέτσος 4, Ψαριανός 12 (1)

Τι μας άρεσε: Το show του Riki Riki από την περιφέρεια!