16/12/2023
Γιουγκοπιάστηκα 24 19 14 14 - 71 -
Heldreich 25 20 16 19 - 80 -

Πρωτιά για τον Heldreich!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι ομάδες πήγαν σε δαιμονιώδη ρυθμό με γρήγορες επιθέσεις και πολλά τρίποντα, με τον Χέλντραϊχ να είναι στα σημεία καλύτερος και να κρατάει μικρό προβάδισμα με 24 – 25. Παγώνης με 10 και Ανδρεάδης με 8 πόντους αντίστοιχα, ήταν οι κορυφαίοι για τους προπορευόμενους, ενώ την Γιούγκο που ακολουθούσε κατά πόδας,οδηγούσαν Σακαρέλλος με 8, Κορωνάκος με 7 και Δεσπότης με 4 πόντους.

Η εικόνα ήταν ακριβώς ίδια στην δεύτερη περίοδο, με τις ομάδες να πιάνουν υψηλή επιθετικά απόδοση και τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με διαφορά 2 πόντων. Η Γιουγκοπιάστηκα με άνθρωπο ορχήστρα τον Παντελή Κορωνάκο που πέτυχε 13 από τους 19 πόντους της ομάδας μου, πάλευε να φέρει το ματς στα μέτρα της, με τον Heldreich να βρίσκει λύσεις μέσα στην ρακέτα με τον Κούρταλη(5) και τρίποντα από Δ.Μπακούρο(2) και Τσεκουρλούκη , διαμορφώνοντας το 43 – 45.

Οι Κίτρινοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, και με μπροστάρηδες στην επίθεση του Δεσπότη και Παπαγεωργίου με 5 πόντους έκαστος, ξέφυγαν 57 – 51. Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν, πέτυχαν δύο γρήγορα τρίποντα με Δ. Μπακούρο και Ανδρεάδη και στη συνέχεια με Παπαδάκη – Κούρταλη να πετυχαίνουν ακόμα 4 αναπάντητους πόντους, προηγήθηκαν 57 – 61.

O Heldreich μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με σκοπό να καθαρίσει το ματς και με το δίδυμο Παγώνη και Δ.Μπακούρο να βάζουν από 6 πόντους, έστειλε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Η Γιούγκο προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση του αγώνα με Παπαγεωργίου και Κορωνάκο να βάζουν από 5 πόντους, με τον Ανδρεάδη να βγαίνει μπροστά στην τελική ευθεία με 5, καθαρίζοντας το ματς και διαμορφώνοντας το τελικό 71 – 80.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Διονύσης Μπακούρος με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Δεσπότης με 16 πόντους 14 ριμπάουντ.

Η Γιουγκοπιάστηκα είχε 21/46 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 8/16 βολές, κατέβασε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 18 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

Ο Heldreich είχε 15/35 δίποντα, 14/34 τρίποντα, 8/10 βολές, κατέβασε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 5 λάθη.

Γιουγκοπιάστηκα (Παπαγεωργίου): Δεσπότης 16(14ρ.), Κορωνάκος 25(11ρ.), Κύρκος 2, Παπαγεωργίου 11, Πατάγιας 9, Σακαρέλλος 8.

Heldreich(Δ.Μπακούρος): Ανδρεάδης 19, Αργυρακόπουλος 2, Κούρταλης 7, Α.Μπακούρος 3, Μπακούρος 17(7 ασίστ), Παγώνης 16(10ρ.), Παπαδάκης 17 , Τσεκουρλούκης 6.

Τι μας άρεσε: Εξαιρετικός ο ρυθμός του αγώνα από δύο ποιοτικές και επιθετικές ομάδες.