22/10/2019
JugoPLASTIKA 5 14 6 11 - 36 -
Falcons 15 9 15 15 - 54 -

Πρώτο ροζ για τους Touvlakers!

Την αυλαία της 4ης αγωνιστικής άνοιξε το ντέρμπι ανάμεσα σε JugoPlastika και Touvlakers. Οι δύο ομάδες παρέμεναν χωρίς νίκη, με αποτέλεσμα το ματς να είναι ιδιαίτερης σημασίας.  Το παιχνίδι ήταν ουσιαστικά ένα «two-man show» ανάμεσα σε Παπανικολάου και Ασπρούλια, με τον δεύτερο να εξασφαλίζει την πολυπόθητη νίκη για την ομάδα του και φυσικά για τον αρχηγό Μάκη με σκορ 54-36!

Πολύ καλή ήταν η πρώτη περίοδος για τους φιλοξενούμενους. Με τον Ασπρούλια να μετράει ήδη 7 πόντους και με τον Πούλο να έχει 5, οι Touvlakers δημιούργησαν από νωρίς μια διαφορά της τάξεως των 7 πόντων. Όλους τους πόντους της Jugo (5) τους είχε ο Παπανικολάου που στην επίθεση δεν είχε στήριγμα.

Στην δεύτερη περίοδο ο «Παπ» είχε όρεξη και αυτό φάνηκε. Έβαλε 12 από τους 14 πόντους του δεκαλέπτου και πήρε στις πλάτες του, τους συμπαίκτες του που μάλλον σκέφτονταν κάθε τι παρά τον αγώνα. Για τους Touvlakers 1 τρίποντο πέτυχε ο Συφάκης, με Ζυγομαλά, Πούλο και Ασπρούλια να έχουν από 1 καλάθι για το τελικό 19-24 του πρώτου δεκαλέπτου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ξεκάθαρα των Touvlakers. Ο Ασπρούλιας ξεκουράστηκε στο ημίχρονο και μπήκε φορτσάτος. Με τον ίδιο να τραβάει κουπί (10) και με τον Ιωάννου να ακολουθεί με 5 πόντους, οι Touvlakers αύξησαν την διαφορά στους 14!  3 πόντους είχε ο αρχηγός Αντωνακάκης για τους «γιουγκοσλάβους»!

Με την απόσταση που χωρίζει τις δύο ομάδες να είναι μεγάλη για 1 δεκάλεπτο, το μόνο που έπρεπε να κάνουν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μην κάνουν λάθη. Έχοντας αυτό στο μυαλό του, ο Ασπρούλιας έβαλε 3 καλάθια και σφράγισε το παιχνίδι και την νίκη για τους Touvlakers. Από 1 τρίποντο είχαν οι Συφάκης και Ιωάννου. Κατώτεροι των περιστάσεων ήταν οι παίχτες της JugoPlastika με εξαίρεση τον Παπανικολάου που έκανε ό,τι μπορούσε!

Mvp του αγώνα ήταν ο Θοδωρής Ασπρούλιας με 26 πόντους, 17 ριμπάουντ (6-11),4 ασσίστ, 2 κλεψίματα και 6 λάθη σε 37:14 λεπτά αγώνα. Σούταρε 11/27 δίποντα (40,7%) και 4/7 βολές (57,1%). Για την Jugo ξεχώρισε ο Γιώργος Παπανικολάου με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ (6-3),1 ασσίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Σούταρε 3/14 δίποντα (21,4%), 3/14 τρίποντα (21,4%) και 4/4 βολές (100%).

Σαν σύνολο, η JugoPlastika είχε 8/38 δίποντα (21%), 4/33 τρίποντα (12,1%), 8/17 βολές (47,1%), 48 ριμπάουντ (18-38), 7 ασσίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 15 λάθη. Οι Touvlakers είχαν 16/60 δίποντα (26,7%), 5/22 τρίποντα (22,7%), 7/11 βολές (63,6%), 63 ριμπάουντ (24-39), 8 ασσίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 14 λάθη.

JugoPlastika (Αντωνακάκης): Μποτίνης 2, Νασόπουλος 3 (14 ριμπ), Παπανικολάου 19 (9 ριμπ), Κατσιφός 2, Αντωνακάκης 6 (9 ριμπ), Κολοβός 2, Φούκας (11 ριμπ), Βαρουχάκης.

Touvlakers (Θεοδωρακόπουλος): Ιωάννου 10, Πούλος 7, Ασπρούλιας 26 (17 ριμπ), Ζυγομαλάς 4, Συφάκης 6, Κωστούλας 1 (15 ριμπ), Θεοδωρακόπουλος (13 ριμπ), Καιάφας.

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια του Ασπρούλια από μεριάς Touvlakers και το πάθος του «Παπ» από πλευράς Jugo!