03/07/2022
Cosa Nostra 7 18 15 7 - 47 -
Black Panthers 10 8 17 11 - 46 -

Προβάδισμα δια χειρός Νικόλαου Κάκιου!

Στο Basketaki Arena για τη φάση των 32 της Summer Development 2  League  , η Cosa Nostra πήρε το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή  , καθώς μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι έκαμψε την αντίσταση των Black Panthers με σκορ 47-46  .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Θανάση Μπρούστα   , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε  στα ριμπάουντ  , έβγαλε σπουδαίες άμυνες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 24 πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου  οι φιλοξενούμενοι   πήραν τα ηνία στο σκορ , 0-4 , οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με εφτά αναπάντητους πόντους του Θανάση Μπρούστα  προσπέρασαν με τρείς  , 7-4 , για να έρθει η απάντηση των Panthers, καθώς με ένα υπέρ του επιμέρους σκόρ 0-6 έκλεισαν τη περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 7-10  . Ο Μπρούστας πέτυχε 7 πόντους , ενώ οι Παπάδης , Τηλέμαχος Καββαδίας , Αποσκίτης , Κωνσταντίνος Καββαδίας και Παυλίδης είχαν απο 2 . .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης  άνηκε στη Cosa , αφού με τους Καμπουράκη και Μπρούστα να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση στο κλειστό του Basketaki Arena   επανέκτησε το προβάδισμα , 17-12 , εν συνεχεία αύξησε τη διαφορά στους εφτά , 21-14 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να δείχνει το 25-18 υπέρ της . Ο Μπρούστας πέτυχε 7 πόντους , ενώ ο Παπάδης είχε 3 .

Στη τρίτη περίοδο ο Χατζησυμεωνίδης  και η παρέα του κράτησαν τη πρωτοπορία στο σκορ , 32-27 και 35-30 , οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα μείωσαν στον πόντο , 36-35 , με το τέλος της προτελευταίας στροφής της αναμέτρησης να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά με σκορ 40-35   . Ο Μπρούστας  πέτυχε 4 πόντους , ενώ ο Κωνσταντίνος Καββαδίας είχε 6   .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού με ένα επιμέρους σκορ 2-11 προσπέρασαν με τέσσερις , 42-46 , οι γηπεδούχοι μείωσαν στους δυο , 42-44 , για να έρθει ο ένας και μοναδικός Κάκιος και με σουτ τριών πόντων ,τρία δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή , να δώσει τη νίκη στην ομάδα του με σκόρ 47-46 , αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς εν όψει  της δεύτερης αναμέτρησης που θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα στο Athens Sports Hall   .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Μπρούστας με 24 πόντους , 6 ριμπάουντ , 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα   , ενώ για τους ηττημένους ο Κωνσταντίνος Παπάδης  είχε 7 πόντους , 14 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 2 κλεψίματα  .

Η Cosa Nostra είχε 13/46 δίποντα , 5/19 τρίποντα  , 6/14 βολές ,  48 ριμπάουντ , 2 ασίστ , 3 κλεψίματα , 5 κοψίματα και 13 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/53 δίποντα , 3/18 τρίποντα , 3/10 βολές ,  39 ριμπάουντ , 4 ασίστ ,  11 κλεψίματα  και 6 λάθη .

Cosa Nostra(Καμπουράκης): Κάκιος 7 , Καμπουράκης 8 , Μπρούστας 24 , Τζαχρίστας 5 , Χατζησυμεωνίδης 3   .

Black Panthers(Κωνσταντίνος Καββαδίας) : Αποσκίτης 13 , Ζαχαριάδης 5 , Κωνσταντίνος Καββαδίας 13 , Τηλέμαχος Καββαδίας 2 , Κουλούρης , Παπάδης 7 , Παυλίδης 6 , Τήλιος , Τσαλαφούτας  .

Τι μας άρεσε : Η τρίποντη βόμβα του Κάκιου!