20/04/2022
Tsouvalia 12 9 22 14 - 57 -
San Antonio Smurfs 13 8 13 15 - 49 -

Προβάδισμα για τα Tsouvalia!

Στο Basketaki Arena για το πρώτο παιχνίδι των Playoffs  της Development League , τα Tsouvalia πραγματοποίησαν το πρώτο βήμα όσον αφορά τη κατάληψη μια θέσης που οδηγεί στη Master , καθώς έκαμψαν  την αντίσταση των San Antonio Smurfs με σκορ 57-49 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Αλέξανδρο Ράπτη , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες , μοίρασε ασίστ , βοήθησε  στα ριμπάουντ και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 14 πόντους  στο ενεργητικό του  .

Tο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι παίκτες του Βασίλη Κυριακίδη με τους Καλύβα , Ράπτη και Φορτούνη να ηγούνται των προσπαθειών τους πήραν τα ηνία στο σκορ με βραχεία κεφαλή  ,5-4 και 7-6 , με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν , καθώς με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 5-7 έκλεισαν τη περίοδο στο συν ένα , 12-13  . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ράπτης  με 3 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη ο Καλαϊτζόγλου είχε 7 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες στους τέσσερις πόντους , 14-18 και 16-20 , για να έρθει η απάντηση των γηπεδούχων , αφού με καλάθια των Ράπτη και Σωτηρόπουλο έκλεισαν το ημιχρονο στην απόλυτη ισορροπία με σκορ 21-21 . Ο Σωτηρόπουλος  πέτυχε 5 πόντους ,  ενώ από τους ηττημένους ο Τζήλιος  είχε 3 .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ του Basketaki Arena με το πόδι κολλημένο στο γκάζι  , είχαν απαντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ , πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στους αιθέρες και με τον Πετράκη να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του έκλεισαν τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης στο συν εννέα , 43-34   . Ο Πετράκης σε αυτό το διάστημα πέτυχε 8 πόντους , ενώ 6 είχε ο Καλαϊτζόγλου  .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με τον Αλέξανδρο Ράπτη να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση στο κλειστό του Arena κράτησαν τη πρωτοπορία στο σκορ , 48-39 και 52-43 , με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των Playoffs με σκορ 57-49  .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Ράπτης  με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 3 κλεψίματα  , ενώ για τους ηττημένους ο Δημήτρης Σωτηρίου  είχε 6 πόντους , 13 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 1 κλέψιμο   .

Τα Tsouvalia είχε 16/48 δίποντα , 6/21 τρίποντα  , 7/9 βολές ,  41 ριμπάουντ , 16 ασίστ , 6 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 11 λάθη , ενώ οι San Antonio Smurfs είχαν 14/35 δίποντα , 5/25 τρίποντα , 6/8 βολές , 39 ριμπάουντ , 9 ασίστ ,  7 κλεψίματα , 3 κοψίματα και 16 λάθη .

Tsouvalia(Κυριακίδης): Μαρκόπουλος 2 , Ράπτης 14 , Πετράκης 8 , Κυριακίδης 2 , Κοτσιλίνης 2 , Καλύβας 7 , Ανδρικόπουλος 5 , Κακλαμάνης 3 , Φορτούνης 6 , Σωτηρόπουλος 8 .   .

San Antonio Smurfs(Μουτσιόπουλος) : Τζήλιος 9 , Καλαϊτζόγλου 19 , Πανόπουλος 3 , Γκουρογιάννης 8 , Μποχωρίδης , Μουτσιόπουλος 4 , Σωτηρίου 6  .

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων  !