25/02/2024
Black Mapa 14 24 14 19 - 71 -
Trailers 26 13 14 13 - 66 -

Προβάδισμα οκτάδας το Black Mapa!

Οι νεανικοί Trailers μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι στην πρώτη περίοδο, έδωσαν δαιμονιώδη ρυθμό στο παιχνίδι και με καυτή τριάδα στην επίθεση τους Πελεκάνο(10), Ζαχαριουδάκη(8) και Πυριόχο(6), ξέφυγαν με διψήφια διαφορά. Το Black Mapa που δεν μπορούσε να ακολουθήσει σε αυτήν την ένταση, στηρίχθηκε στη δυάδα Γιανναράκη(6) - Αρκαλή(4), πλησιάζοντας σε 14 – 26.

Το παιχνίδι παιζόταν σε πολύ υψηλή ένταση και στη δεύτερη περίοδο, με τις ομάδες να αλλάζουν ρόλους και τους τυπικά γηπεδούχους να πλησιάζουν στον πόντο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Αναγνωστόπουλος ήταν κυρίαρχος μέσα στις δύο ρακέτες και σημείο αναφοράς στην επίθεση των Κίτρινων με 10 πόντους, με Γιανναράκη και Κρητικό να σκοράρουν μία φορά από τα 6.75, ενώ για τους Trailers που ξεκίνησαν καλά αλλά σίγησαν στη συνέχεια, Αντωνίου,Σταυριανάκης και Πελεκάνος πέτυχαν από 3 πόντους, κρατώντας την πρωτοπορία με 38-39.

Το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, ήταν ισορροπημένο και ισόπαλο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους Trailers να διατηρούν το υπέρ τους σκορ. Αναγνωστόπουλος(4) και Αρκαλής(4) συνέχιζαν να κουβαλούν τους γηπεδούχους δίνοντας προσωρινά το προβάδισμα στην ομάδα τους, με τους φιλοξενούμενους να στηρίζονται στον εκπληκτικό Πελεκάνο(8) και με τρίποντο του Αντωνίου στη λήξη ξανά πήραν το προβάδισμα με 52 – 53.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν κυρίως από την περιφέρεια να διατηρήσουν τα ηνία του παιχνιδιού, με Πελεκάνο(2) - Σταυριανάκη να σκοράρουν από τα 6.75, αλλά οι Κίτρινοι με απροσπέλαστο δίδυμο τους Αναγνωστόπουλο(8) και Γιανναράκη(9), γύρισαν τούμπα το ματς και πήραν μία πολύ μεγάλη νίκη με 71 – 66.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Αντώνης Αναγνωστόπουλος με 27 πόντους, 23 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Διονύσης Πυριόχος με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Black Mapa(Γιανναράκης): Αναγνωστόπουλος 27(23ρ.), Αρκαλής 12, Γιανναράκης 21(13ρ.), Κάπουας, Κρητικός 5, Παπαναστασόπουλός 6(15ρ.), Συλαϊδής .

Trailers(Γεωργούντζος): Αντωνίου 6, Γεωργούντζος, Ζαφρακόπουλος 2, Ζαχαριουδάκης 8, Πελεκάνος 25, Πυριόχος 10(9ρ.), Σταυριανάκης 15.

Τι μας άρεσε: Ο εντυπωσιακός ρυθμός της αναμέτρησης και οι συνεχείς εναλλαγές στο σκορ.