10/06/2022
Old Firm BC 14 10 8 8 - 40 -
Peristeri Trelleborg 16 10 14 10 - 56 -

Προβάδισμα πρόκρισης η Peristeri Trelleborg!

Το βραδάκι της Πέμπτης 9 Ιουνίου στα Άνω Λιόσια , η Peristéri Trelleborg είχε τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια του αγώνα, επικράτησε με 40-56 απέναντι στην Old Firm και απέκτησε προβάδισμα για την προνομιούχο τετράδα.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε πολύ γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να εστιάζουν στην επίθεση και την Trelleborg να έχει προβάδισμα 14 – 16. Τύρος με 6 πόντους, Δρακόπουλος με 5, Σ.Δαλέζος , Μονιός με τρίποντα οδηγούσαν τους φιλοξενούμενους, ενώ για την Firm Μουγκαράκης και Κανελλόπουλος έβαλαν από 5 έκαστος, κρατώντας κοντά την ομάδα τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι είχαν σε τρομερή κατάσταση τον Τύρο με 8 πόντους και με βοήθειες από τον Μονιό που πέτυχε 5, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 24 – 32. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Firm έβρισκε λύσεις με 5 πόντους του Κανελλόπουλου και καλάθια από Τρωγάδα και Σίττα.

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι μπήκαν οι Οράνιε στην τρίτη περίοδο και με Δρακόπουλο,Δ.Δαλέζο και Τύρο να βάζουν από 3 πόντους, έστειλαν την διαφορά στους 17. Στην συνέχεια η Firm βρήκε λύσεις με 4 πόντους του Μακρή και τρίποντο του Κούτσικου, για να έρθουν Τύρος και Κατσούλης να διαμορφώσουν το 32 – 46.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην τελευταία περίοδο, με την εικόνα του αγώνα να μην αλλάζει και την Trelleborg να φτάνει στην νίκη με 40-56. Μουγκαράκης με τρίποντο και Τρωγάδας – Κούτσικος με δίποντα πάλευαν να χαμηλώσουν την διαφορά, όμως οι Περιστεριώτες με τον Μονιό να βάζει 5 πόντους και τους Μακρή, Κατσούλη και Δρακόπουλο να συμπληρώνουν από ένα καλάθι, έφτασαν στο τελικό 40-56.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιάννης Τύρος με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Τρωγάδας με 6 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Η Firm είχε 11 / 42 δίποντα, 5 / 29 τρίποντα, 3 / 12 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπαλα και υπέπεσε σε 7 λάθη. Η Trelleborg είχε 16 / 35 δίποντα, 5 / 23 τρίποντα, 9 / 15 βολές, κατέβασε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπαλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Old Firm (Ντραγκότι): Αναχουρλής (8ρ.), Ανδρέαδης , Βασιλείου 2, Κανελλόπουλος 12, Κούτσικος 6, Μακρής 4, Μουγκαράκης 8, Ξυλιάς , Σίττας 2, Σανταμούρης , Τρωγάδας 6.

Peristéri Trelleborg (Τσίντζας): Σ.Δαλέζος 3, Δ.Δαλέζος 5(7ρ.), Δρακόπουλος 11, Κατσούλης 4, Μονιός 12(7ρ.), Τάτσης 3(12ρ.), Τσίντζας, Τύρος 18(12ρ.).

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης της Trelleborg!