31/03/2024
Αλκοολικός Αστέρας 12 29 14 12 - 67 -
Chicago Hulks 10 11 15 19 - 55 -

Προβάδισμα πρόκρισης ο Αλκοολικός Αστέρας!

Κυριακή απόγευμα στο κλειστό του Seven, ο Αλκοολικός Αστέρας πέτυχε μια πύρρειος νίκη κόντρα στους Chicago Hulks με σκορ 67-55! Και λέμε πύρρειος διότι λίγα λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού ο ένας εκ των ηγετών της ομάδας Σταύρος Παπασπύρος!

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, καθώς τελείωσε με τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού με σκορ 12-10! Ο Πίτσιλλος ήταν κυρίαρχος κάτω από τα δύο καλάθια με 7 πόντους και 5 ριμπάουντ στο ενεργητικό του! Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι περιόρισαν τα μεγάλα ατού του αντιπάλου, ενώ είχαν ως πρώτους σκόρερ τους Κούτρη και Τιγγινάγκα!

Στην συνέχεια, ήρθε η αγωνιστική αφύπνιση των μεγάλων παικτών της ομάδας του Αλκοολικού! Οι γηπεδούχοι πίεσαν στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο με πρωταγωνιστή τον Παπασπύρο(12π) και με τον Αντωνόπουλο(9π) να πετυχαίνει τους πρώτους πόντους έξω από την γραμμή των 6.75, κατάφεραν να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 39-21! Στον αντίποδα, η άμυνα των Hulks δεν θύμιζε σε τίποτα εκείνης της έναρξης του παιχνιδιού! Ο Μαντζούνης(5π) έκανε αισθητή την παρουσία του σε αυτό το διάστημα, χαρίζοντας μας εξαιρετική ομορφιάς φάσεις!

Στην τρίτη περίοδο οι Hulks μπορεί να ανέβασαν την απόδοση τους στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού τους μέσω της εκπληκτική εμφάνισης του Μαντζούνη, αλλά τα προβλήματα μέσα στην ρακέτα συνέχισαν να υπάρχουν, γεγονός που οδήγησε τον Αλκοολικο στη τελευταία στροφή έχοντας προβάδισμα δεκαεφτά πόντων με σκορ 53-36!  Ενδεικτικό το γεγονός ότι ο Πίτσιλλος ένα δεκάλεπτο πριν το τέλος είχε ήδη double-double(13π-10ρ)!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κόντρα στο μομέντουμ του αγώνα αντέδρασαν και εκμεταλλευόμενοι όλες τις αρετές που διαθέτουν σαν ομάδα, αλλά και την αναστάτωση που προκάλεσε ο τραυματισμός του Παπασπύρου, κατάφεραν να μειώσουν το σκορ στους δώδεκα πόντους(67-55), και να διατηρήσουν ζωντανές τις ελπίδες τους ενόψει της δεύτερης αναμέτρησης!

Betsson MVP ο Σταύρος Παπασπύρος με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νίκος Μαντζούνης είχε 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 κόψιμο!

Αλκοολικός Αστέρας(Αντωνόπουλος): Αντωνόπουλος 14, Αχείμαστος 2, Πίτσιλλος 19, Παντζής 2, Παπασπύρος 27, Πρωτόπαπας 1, Τσιμακίδης 2.

Chicago Hulks(Α.Τιγγινάγκας): Κούτρης 12, Λύτρας 2, Μαντζούνης 18, Παπαγιάννης , Παπαδόπουλος 5, Α.Τιγγινάγκας, Ν.Τιγγινάγκας 12, Φουντάς 6.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Αλκοολικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκείνη των Παπασπύρου, Πίτσιλλο και Μαντζούνη, αλλά και η αντίδραση των Hulks στην τέταρτη περίοδο!