08/03/2023
Kill Beer 10 11 8 14 - 43 -
Green Rose BC 9 8 10 8 - 35 -

Προβλημάτισε η Kill Beer!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Athens Sports Hall η Kill Beer λύγισε στις λεπτομέρειες το σκληροτράχηλο Green Rose με 43-35 και έφτασε τις 19 νίκες στον δεύτερο όμιλο της Development League.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Οι μετέπειτα νικητές βασίστηκαν στις επιθετικές πρωτοβουλίες των Τσελίκη (5π.), Τσοκαντά (2π.) και Αποστολόπουλου (2π.), ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με Τριτάκη (4π.), Τριανταφυλλόπουλο (3π.) και Λώλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-9.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το σκορ να παραμένει χαμηλό και την Kill Beer να διατηρεί τη θέση οδηγού, χάρη στους Αποστολόπουλο (4π.), Μπογέα (3π.), Τσελίκη (2π.) και Καραδημητρίου (2π.). Στην αντίπερα όχθη, το Green Rose βασίστηκε εκ νέου στον νεοαποκτηθέντα Τριτάκη (6π.), ενώ στην εξίσωση προστέθηκε και ο Ξιάρχος (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 11-8.

Μετά την ανάπαυλα το Green Rose εμφανίστηκε ακόμα πιο αποτελεσματικό στο αμυντικό σκέλος και με πρωταγωνιστές τους Δημητρόπουλο (4π.), Τριτάκη (4π.) και Κανίνια (2π.) έδειξε ότι θα πουλήσει πολύ ακριβά το τομάρι του. Από πλευράς γηπεδούχων, μονάχα ο μετέπειτα Betsson mvp Τσελίκης (7π.) κατάφερε να βρει το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι στο λιγότερο παραγωγικό διάστημα των γηπεδούχων. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 29-27.

Μεγάλη μάχη και στην τέταρτη περίοδο με το Green Rose να παλεύει μέχρι τέλους για να περάσει μπροστά. Η Kill Beer, ωστόσο, ήταν αυτή που χαμογέλασε στο φινάλε, καθώς παρέμεινε ψύχραιμη στα κρίσιμα τελευταία λεπτά και σκοράροντας με τους Τσοκαντά (5π.), Ναλμπαντούδη (3π.), Μπογέα (2π.), Καραδημητρίου (2π.) και Τσελίκη (2π.) έφτασε δίκαια στη νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, η Kill Beer είχε 9/36 δίποντα, 5/19 τρίποντα και 10/18 βολές. Μάζεψε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 16 λάθη και 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, το Green Rose είχε 11/44 δίποντα, 2/23 τρίποντα και 7/15 βολές. Μάζεψε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 11 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Τσελίκης με 16 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 6/8 βολές. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Τριτάκης με 14 πόντους, έχοντας 4/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Kill Beer (Μπογέας) : Αποστολόπουλος 7, Γεωργιόπουλος, Καραδημηρίου 4, Καρέλος, Μπακάλης 1, Μπογέας 5 (1), Ναλμπαντούδης 3 (1), Παντελόπουλος, Τσελίκης 16 (2), Τσοκαντάς 7 (1).

Green Rose BC (Ροζάκης) : Βασιλόπουλος, Δημητρόπουλος 6, Κανίνιας 2, Λώλος 2, Ξιάρχος 3, Ροζάκης 3, Τζήκας, Τριανταφυλλόπουλος 5 (1), Τριτάκης 14 (1).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.