22/11/2022
Αμόκ 17 14 18 21 - 70 -
Athens Bucks 15 14 14 15 - 58 -

"Προβλημάτισε και προβληματίστηκε" η Αμόκ!

Μόνο εύκολη δεν ήταν η αποστολή της Αμόκ απέναντι στους Athens Bucks, καθώς επικράτησε δύσκολα με 70-58 στο κλειστό του ΣΕΦ και επέστρεψε στις νίκες στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Evolution League!

Με τον Ορφανό να ξεκινάει ορεξάτος το ματς πετυχαίνοντας 10 πόντους και τους Κατσίγαρη - Κελεπούρη να συνδράμουν από 3 πόντους ο καθένας, η Αμόκ προηγήθηκε με 14-4 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τον Φωτεινό να έρχεται από τον πάγκο και να σκοράρει 7 πόντους, πλησίασαν στο καλάθι, 17-15!

Στην δεύτερη περίοδο οι Athens Bucks συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με δύο τρίποντα του Δανιά και 4 πόντους του Σπυριδώνη, προσπέρασαν με 26-29, 1:30 για την ανάπαυλα. Τελικά οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 31-29, χάρη σε 6 πόντους του Τρυγωνόπουλου και 4 του Ορφανού.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Fisherman ανέβασε εκ νέου στροφές, βρέθηκε στο +11, 47-36, και τελικά με 6 πόντους του Βιγικάκη, 5 του Ορφανού και 5 του Κελεπούρη, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +6, 49-43. Την ομάδα του Γκορίτσα κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Σπυριδώνης (4π), Σάββας (3π) και Φωτεινός (3π). Σκορ τρίτης περιόδου 49-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Αμόκ δεν έχασε στιγμή το τιμόνι από τα χέρια της και με δράστες στην επίθεση τους Ορφανό, Κατσίγαρη, Βιγικάκη και Γράψα , έφτασε εύκολα στο ροζ φύλλο αγώνα με 70-58. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Φωτεινός, Σπυριδώνης και Σάββας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/29 βολές, 20/36 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/16 βολές, 16/38 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Μάζεψαν 27 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά και έκαναν 10 λάθη.

Betsson mvp της Αμόκ ο συνήθης ύποπτος Ορφανός με 27 πόντους, έχοντας 2/8 βολές, 11/12 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Athens Bucks ο Φωτεινός με 17 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 5/6 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Αμόκ (Δουρακάκης): Κελεπούρης 8, Βιγικάκης 11 (2), Γρηγορίου, Αβαρκιώτης, Τρυγωνόπουλος 6, Ιωαννίδης 5, Γράψας 5 (1), Καστρίτης 2, Κατσίγαρης 6 (2), Πρωτόπαπας

Athens Bucks (Γκορίτσας): Φωτεινός 17 (1), Καμπόλης, Αγγέλου 2, Ζώταλης 8, Χριστόπουλος, Σπυριδώνης 12 (1), Δανιάς 6 (2), Αμανατίδης 6, Σάββας 5, Αναγνωστόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Athens Bucks κατάφεραν να ζορίσουν την Αμόκ!