20/04/2024
NTUA Diesels 12 5 22 7 - 46 -
Campanas BC 9 11 7 10 - 37 -

Πρώτο ροζάκι για τους NTUA Diesels!

Την πρώτη τους νίκη στα παρκέ του Basketaki πήραν χθες στο κλειστό του Σπάρτακου οι NTUA Diesels, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Summer Development League κέρδισαν τους Campanas με 46-37 στον Σπάρτακο!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν οι NTUA Diesels στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 5 πόντους του Μουγνάι, τρίποντο του Ζώταλη και βοήθειες των Δαμάσκου - Σιγάλα, βρέθηκαν δύο φορές στο +4 Και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 12-9. Ο Μπίλιας ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 9 πόντους της ομάδας του.

Στη δεύτερη περίοδο ο Μπίλιας σημείωσε ακόμη 5 πόντους και σε συνδυασμό με το μεγάλο black out των αντιπάλων, έστειλε τους Campanas στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 17-20. Για οχτώ λεπτά οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι στη δεύτερη περίοδο, με τους Σιγάλα και Ζώταλη να λύνουν τον γόρδιο δεσμό στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Βερούχη ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και με 8 πόντους του Μουγνάι, 5 του Ζώταλη και 4 του Δαμάσκου, προσπέρασε και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +12, 39-27. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, με τους Ρεγγούζα και Κατσιάδα να έχουν από 2 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 39-27!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι NTUA Diesels είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Δαμάσκο, Μουγνάι και Ζώταλη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 46-37. Για τους Campanas στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Ρεγγούζας, Δημητριάδης και Μπίλιας.

Betsson MVP των NTUA Diesels ο Ζώταλης με 12 πόντους, έχοντας 3/3 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Campanas ο Ρεγγούζας με 8 πόντους, έχοντας 2/4 βολές και 3/8 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι.

NTUA Diesels (Βερούχης): Ζώταλης 12 (2), Δαγρές 1, Αντζουλάτος, Βρεττός, Δαμάσκος 8, Λυμπερίου 2, Μιχαλόπουλος, Μουγνάι 15 (2), Σιγάλας 6, Μπεκρής, Φιλίππου 3

Campanas (Σερεβέτας): Λιβανός 4, Κατσιάδας 2, Δημητριάδης 7 (1), Ρεγγούζας 8, Μπίλιας 15,Σερεβέτας 1

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των NTUA Diesels, αλλά και η οργάνωση που έχουν! Θα δούμε καλά πράγματα από αυτούς στη συνέχεια...