15/09/2023
Aballiers 10 8 14 6 - 38 -
Aladalon 23 25 11 24 - 83 -

Πρώτο δείγμα θετικό για τους Aladalon!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το θεσμό του κυπέλλου, Aballiers και Aladalon  πραγματοποίησαν το ντεμπούτο τους για τη φετινή αγωνιστική χρονιά, κατά την οποία ο Αθανασάκος και παρέα του παίζοντας, στη μεγαλύτερη διάρκεια, εξαιρετικό μπάσκετ επιβλήθηκαν με το ευρύ 38-83! Οι φιλοξενούμενοι αυτή τη χρονιά θα εμφανιστούν ενισχυμένοι, καθώς δεν άφησαν ανεκμετάλλευτη τη θερινή μεταγραφική περίοδο, αποκτώντας παίκτες που θα τους ανεβάσουν επίπεδο στη προσπάθεια τους για ένα καλύτερο πλασάρισμα στο άκρως ανταγωνιστικό πρωτάθλημα της Master League! Από την άλλη πλευρά, οι Aballiers πριν καν ξεκινήσουν τις υποχρεώσεις τους δέχτηκαν πλήγμα αλά Σάσα Βεζένκοφ, καθώς ο ηγέτης τους Ανέστης Γραμματικός τράβηξε για άλλες πολιτείες, αφήνοντας ένα τεράστιο κενό στο ρόστερ της ομάδας του Παγάνου, του Θάνου και των άλλων παιδιών. Η αποστολή τους εκ των πραγμάτων φέτος θα είναι αρκετά πιο δύσκολη, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα καταθέσουν τα όπλα! Πάμε να δούμε να δουμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτη την αναμέτρηση!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο  παρκέ της Basketaki Arena με σκοπό να καταστήσουν σαφές ότι δεν θα αφήσουν κανένα περιθώριο στον αντίπαλο τους να αμφισβητήσει την κυριαρχία τους. Οι Aladalon είχαν τον Βαγγέλη σε εκπληκτική ημέρα, με τον εκπληκτικό Forward να τελειώνει το δεκάλεπτο με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ! Στην αντίπερα όχθη, ο Πολυχρόνης αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ των Aballiers με 5 πόντους! Το σκορ του δεκαλέπτου ήταν το 10-23!

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την ένταση στο παιχνίδι τους και στις δύο πλευρές του γηπέδου, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, περιόρισαν τον αντίπαλο τους 8 πόντους και με τους Βαγγέλη, Αθανασάκο και Λίτσα να ηγούνται των προσπαθειών τους έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 18-48, δίνοντας κατά αυτόν το τρόπο ένα πρόωρο τέλος στο παιχνίδι. Ο Βαγγέλης πρόσθεσε ακόμη 8 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ ο Ματζουρίδης είχε 5!

Το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης αποτέλεσε το καλύτερο των γηπεδούχων, καθώς το κέρδισαν με το επιμέρους 14-11. Καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων σε αυτό το διάστημα ήταν ο Ματζουρίδης με 4 πόντους, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχαν οι Λίτσα και Μένεγας από την άλλη πλευρά των Aladalon! Η περίοδος έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 32-59.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν τη πρώτη νίκη στη σεζόν με σκορ 38-83!

Ο καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Βασίλης Βαγγέλης με 23 πόντους, 17 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Δημήτρης Ματζουρίδης με 11 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο!

Οι Aladalon είχαν 33/67 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 5/16 βολές, 66 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κόψιμο και 7 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 10/42 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 12/17 βολές, 32 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 13 λάθη .

Aballiers(Παγάνος): Θάνος 4, Μανώλης 7, Ματζουρίδης 11, Παγάνος 4, Πολυχρόνης 7, Τσαμπαλής 5.

Aladalon(Αθανασάκος): Αθανασάκος 12, Βαγγέλης 23, Καρυοφύλλης, Κτενίδης 7, Λίτσας 20, Μένεγας 6, Μελανοφρύδης 8, Σδούγκας 7.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Βαγγέλη, αλλά και η αφιέρωση του Αθανασάκου προς τη γυναίκα του που είχε τα γενέθλια της!