08/07/2020
Αμφιδέξιοι 11 14 18 11 - 54 -
Piranhas 18 2 19 17 - 79 -

Πρώτα και καλύτερα τα Piranhas!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσαν την κανονική διάρκεια τα Piranhas. Επικράτησαν με 79-54 των αδιάφορων βαθμολογικά Αμφιδέξιων (έχουν υποβιβαστεί) και τερμάτισαν στην πρώτη θέση του ομίλου τους στη Master League. Η ομάδα του Βρύλλη με εξαίρεση κάποια νεκρά διαστήματα, ήλεγξε απόλυτα την κατάσταση, προηγήθηκε με διαφορές κοντά στους 30 πόντους και έφτασε με σχετική άνεση στη νίκη.

Τα Piranhas προσπάθησαν από νωρίς να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, όμως παρότι έβγαλαν μεγάλη ενέργεια, έκαναν εύκολα λάθη και πήγαιναν σε βιαστικές επιλογές. Προηγήθηκαν με 10-4, όμως δεν μπόρεσαν να αυξήσουν τη διαφορά, με τους Αμφιδέξιους να μειώνουν σε 10-9. Όλα αυτά μέχρι τη στιγμή που η ομάδα του Γιάννη Βρύλλη αποφάσισε να αυξήσει την ένταση της. Μέσω της πιεστικής άμυνας, βρήκε ρυθμό και σκορ στον αιφνιδιασμό και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη 18-11.

Τα Piranhas συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, δηλαδή με πολύ πίεση στην άμυνα και σε χρόνο dt εκτόξευσαν τη διαφορά (28-11). Η αντίδραση των Αμφιδέξιων πάντως δεν άργησε να έρθει. Με “όπλο” τους την άμυνα και μπροστάρη στην επίθεση τον Τσιούτσια απάντησαν με σερί 10-0 και μείωσαν σε 28-21 πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, όμως δεν είχαν διάρκεια. Με την επιστροφή του Γρηγορίου στο παρκέ τα Piranhas απέκτησαν και πάλι ενέργεια στην άμυνα και λύσεις στην επίθεση και επανέφεραν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (25-43) στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε καθόλου στην επανάληψη. Ναι μεν οι Αμφιδέξιοι ήταν πιο αποτελεσματικοί, όμως δεν μπορούσαν να μαζέψουν τη διαφορά. Την ίδια στιγμή τα Piranhas ήλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό, ενώ μετά το πεντάλεπτο έβλεπαν το καλάθι σαν… βαρέλι. Τριανταφύλλης και Γρηγορίου πέτυχαν τέσσερα σερί τρίποντα και η διαφορά πλησίασε τους 30 πόντους (33-62). Οι Αμφιδέξιοι αντέδρασαν και με σερί 10-0, μείωσαν σε 62-43, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Η αντεπίθεση των Αμφιδέξιων συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου μείωσαν σε 62-45, όμως μέχρι εκεί ήταν. Τα Piranhas απάντησαν με το ίδιο… νόμισμα. Γρηγορίου και Αφουξενίδης ανέλαβαν δράση στην επίθεση και η διαφορά πλησίασε και πάλι στη μέγιστη τιμή της (45-72). Έτσι, το τελευταίο πεντάλεπτο μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία, αφού το αποτέλεσμα είχε κριθεί. Τα Piranhas με το τελικό 79-54 ολοκλήρωσαν με τον καλύτερο τρόπο την κανονική διάρκεια, καθώς τερμάτισαν στην πρώτη θέση του ομίλου τους.

Συνολικά οι Αμφιδέξιοι είχαν 22/65 εντός πεδιάς, 1/20 τρίποντα και 9/16 ελεύθερες βολές, μάζεψαν 41 ριμπάουντ (14-27), μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 26 λάθη. Από την άλλη, τα Piranhas είχαν 31/78 εντός πεδιάς, 10/27 τρίποντα και 7/9 ελεύθερες βολές, μάζεψαν 44 ριμπάουντ (16-28), μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Αμφιδέξιοι (Στουρνάρας): Τσιούτσιας 21 (14 ρ.), Τάλαρος 17 (12 ρ.), Στουρνάρας 3, Δεμέστιχας 2, Τζαβέλλας 6, Μακρής 5.

Piranhas (Βρύλλης-Κεχρής): Δερδενές 3 (7ρ.), Γρηγορίου 16 (7ρ.), Τριανταφύλλης 11, Παλαιοδημόπουλος 8, Κανλής 8, Λάιος 4, Μαρκόπουλος 11 (7ρ., 6κλ.), Γραφιαδέλλης 3, Αφουξενίδης 15.

Τι μας άρεσε: Με εξαίρεση κάποια “νεκρά” διαστήματα, τα Piranhas κυριάρχησαν απόλυτα και δίκαια πανηγύρισαν ακόμη μία νίκη.