09/10/2023
Aguanile 17 22 12 7 - 58 -
ThunderDogs 12 11 13 20 - 56 -

Πρώτα χαμόγελα για την Aguanile!

Την παρθενική της νίκη στα σαλόνια της Elite League by Betsson πήρε χθες το βράδυ στο ΓΣΠ η Aguanile, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής επικράτησε δύσκολα των ThunderDogs με 58-56!

Η Aguanile ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με 6 πόντους του Συκαρά, 4 του Καλαφάτη και 4 του Sivan, προηγήθηκε με 17-10. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 17-12, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Δημακαρέας, ενώ νωρίτερα 5 πόντους σημείωσε ο Καγιαμανίδης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με 6 πόντους του Αξαμπανόπουλου, 5 του Sivan και τρίποντα των Μπέη - Σιαμπλή, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 16 πόντων, 39-23. Δεν μπόρεσαν οι ThunderDogs να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Καγιαμανίδη.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 πόντους του Αξαμπανόπουλου και βοήθειες των Σιαμπλή, Συκαρά, Καλαφάτη και Σιμιτσόπουλου, η "Agua" διατήρησε την διψήφια διαφορά, 51-36! Την παρέα του Παπαγεωργίου κράτησαν ζωντανή στο στο τρίτο δεκάλεπτο οι Σέργης, Καγιαμανίδης και Σεφέρης με 3 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 51-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι ThunderDogs έκαναν μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή και με ηγέτη τον Καγιαμανίδη με 14 πόντους, πλησίασαν στους 3, 54-51, 2:30 για την λήξη. Ωστόσο, τα δύο τρίποντα του Σιαμπλή ήταν αρκετά για να χαρίσουν τη νίκη στην Aguanile με 58-56!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/14 βολές, 18/54 δίποντα και 5/16 τρίποντα. Πήραν 56 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/24 βολές, 13/38 δίποντα και 5/32 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp της Aguanile ο Σιαμπλής με 12 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 1/4 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των ThunderDogs ο Καγιαμανίδης με 27 πόντους, έχοντας 9/9 βολές, 3/8 δίποντα και 4/14 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 3 λάθη.

Aguanile (Καλαφάτης): Sivan 9 (1), Αξαμπανόπουλος 10, Καλαφάτης 6, Μπέης 3 (1), Σιαμπλής 12 (3), Σαρρής 5, Σιμιτσόπουλος 3, Συκαράς 10

ThunderDogs (Παπαγεωργίου): Δημακαρέας 6, Καγιαμανίδης 27 (4), Κοντός, Πέππας Α. 1, Πέππας Γ. 2, Σέργης 3 (1), Σεφέρης 8, Στεφανέας 4, Τσιρίγκας 2, Φρονιμάκης 3

Τι μας άρεσε: Τόσο η εικόνα της Aguanile για τρία δεκάλεπτα, όσο και η αντεπίθεση των ThunderDogs στο τελευταίο!