18/01/2020
Hoopers BC 15 23 17 20 - 75 -
Flood BC 13 19 19 17 - 68 -

Πρωταθλητές χειμώνα οι αήττητοι Enersizers!

Συνέχεια στο νικηφόρο τους σερί έδωσαν οι Enersizers με την δύσκολη νίκη που πήραν απέναντι στους μαχητικούς Flood. Το παιχνίδι έγινε στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Development 2, στο κλειστό των Αγίων Αναργύρων και βρήκε νικητές τους Enersizers με 75-68. Οι Flood πάλεψαν μέχρι τέλος το παιχνίδι αν και ήταν μόλις πέντε.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι Enersizers δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης από τους αντιπάλους και με ένα 11-2 σερί πήραν κεφάλι στο σκορ. Οι Flood βρήκαν απάντηση πίσω από την γραμμή των 6,75 για να λήξει περίοδος 15-13. Στανωτάς (8) και Ματθαίος (5) όλα τα λεφτά για τους Enersizers, Σταματόπουλος (6-2τρ) και Ασπιώτης (4) καλύτεροι των Flood.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε όπως η πρώτη με τους Enersizers να τρέχουν ένα 14-4 σερί και να ανεβάζουν την διαφορά στο +12, με 5΄07″ να απομένουν για την λήξη του ημιχρόνου. Οι Flood με τρίποντη αντεπίθεση κατάφεραν και μάζεψαν την διαφορά στους έξι πόντους για το 38-32 σκορ ημιχρόνου. Ο Στανωτάς έκανε μεγάλο παιχνίδι για τους Enersizers με 10 πόντους και ο Γεωργόπουλος με πέντε. Για την Flood Ασπιώτης (7) και Ζαφειρόπουλος (6)  ξεχώρισαν στο δεκάλεπτο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι μαχητικοί Flood πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στον αγώνα. Όμως οι Enersizers αντέδρασαν και πήραν πάλι διαφορά επτά πόντων 51-44 με 4΄24″ για την λήξη της περιόδου. Οι Flood με ένα δικό τους 7-0 σερί ισοφάρισαν για να λήξει εν τέλει η περίοδος 55-51 υπέρ των Enersizers. Γεωργόπουλος με οκτώ πόντους και πολλά επιθετικά ριμπάουντ, έκανε την διαφορά για τους Enersizers. Ασπιώτης με έξι και Σταματόπουλος με άλλους τόσους καλύτεροι των Flood.

Στην τελευταία περίοδο οι Flood περάσαν πάλι μπροστά στο σκορ με 61-62 και 4'53 να απομένουν. Από εκείνο το σημείο όμως υπέστησαν καθίζηση, οι Enersizers έτρεξαν με τον Στανωτά και τον Ματθαίο και στα τελευταία 3’46” πέτυχαν 14 πόντους έναντι έξι των αντιπάλων τους και νίκησαν με 75-68. Στανωτάς, Ματθαίος και Κατσάφαρος πέτυχαν από έξι πόντους για τους πορτοκαλί”, ενώ Ζαφειρόπουλος με έξι, Σταματόπουλος με πέντε και Ασπιώτης με τέσσερις οι σκόρερ των Flood.

Mvp των Enersizers και του παιχνιδιού ο Στανωτάς με 27 πόντους, έχοντας 3/5 βολές και 12/18 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 1 μπλοκ και 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Flood ο Ζαφειρόπουλος  με 16 πόντους, έχοντας 6/6 βολές, 5/9 δίποντα και 0/1 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ,  έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 τάπες και 2 λάθη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/26 βολές, 23/53 δίποντα και 5/15 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, είχαν 5 μπλοκ  και έκαναν 10 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/18 βολές, 12/25 δίποντα και 10/34 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 9 μπλοκ.

Enersizers (Τσεκούρας): Γεωργόπουλος 16 (12ρ), Λιόκας 3, Κατσάφαρος 8 (2), Ματθαίος 14 (2τρ 5ασ 5κλ), Μπίθας 3 (1), Ρέμπελος, Τσεκούρας 4, Στανωτάς 27 (9ρ 3κλ).

Flood (Ασπιώτης): Ασπιώτης 21 (2τρ 9ρ 5ασ), Σταματόπουλος 20 (5τρ 6ρ 6μπλ), Αλικανιώτης 9 (3), Παπαϊωάννου 2 (6ρ), Ζαφειρόπουλος 16 (16ρ 2μπλ).

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των πέντε Flood.