10/01/2023
New World Fix 25 18 22 21 - 86 -
Antilalos BC 22 9 13 6 - 50 -

Πρωταθλητές χειμώνα οι New World Fix!

Μόνους πρώτους στην κορυφή της βαθμολογίας βρήκε το τέλος του πρώτου γύρου της Elite League τους New World Fix καθώς ξεπέρασαν και το εμπόδιο του Αντίλαλου στο Athens Sports Hall.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα παραγωγικές. Οι Fix ξεκίνησαν πιο δυναμικά και σκόραραν με τους Ζωιτό, Ζαμπέτη και Σιάποντη, για να απαντήσει άμεσα ο Αντίλαλος με τους Ζαμπέτα, Γκολέ και Ρούσκα. Το τέλος του εκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους στο +3 (25-22).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους. Η ομάδα του Τασιούδη κυριάρχησε και στις δύο μεριές του παρκέ και με επιμέρους σκορ 18-9 εκτόξευσε την διαφορά στο +12 (43-31) στο τέλος του ημιχρόνου. Καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη αυτή έπαιξαν οι Αθηναίος, Παπαδόπουλος και Πανταζής. Η ομάδα του Ζαμπέτα από την άλλη μεριά, έχασε την επαφή με το σκορ και βρέθηκε με την... πλάτη στον τοίχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι "γκρι" συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και με τρίποντες "βόμβες" του εξαιρετικού Σιάποντη έστειλαν την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (65-44). Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν ωραίες συνεργασίες στην επίθεση, όμως η κακή τους αμυντική λειτουργία ήταν αυτή που τους στοίχισε.

Έχοντας εξασφαλίσει τη νίκη, οι Fix έπαιξαν χωρίς άγχος στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο coach Τασιούδης άνοιξε το rotation, οι παίχτες που πήραν χρόνο συμμετοχής εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία και προστέθηκαν στην λίστα των σκόρερ και οι Νεοκοσμίτες έφτασαν στη νίκη με το εντυπωσιακό 86-50. Μόλις έξι πόντους σημείωσε στην τέταρτη περίοδο ο Αντίλαλος επηρεασμένος εμφανώς από την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο 25 πόντους (5/6 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 0/1 βολή). Οι γηπεδούχοι είχαν 24/38 δίποντα, 10/31 τρίποντα και 8/17 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 23 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/45 δίποντα, 4/19 τρίποντα και 10/12 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 5 ασίστ.

New World Fix (Τασιούδης): Αθηναίος 12, Ζαμπέτης 12, Ζωιτός 18 (1), Λογγίτσης 6 (2), Πανταζής 6 (1), Παπαδόπουλος 3 (1), Σιάποντης 25 (5), Τσεκουρλούκης, Χαντάντ 4

Αντίλαλος (Γ. Ζαμπέτας): Γκιώσης, Γκολές 3 (1), Κ. Ζαμπέτας 15 (1), Μάϊνας, Μαργώνης 17, Ρούσκας 13 (3), Ψαλτάκης 2

Τι μας άρεσε: Εκπληκτικοί ήταν και πάλι οι New World Fix, οι οποίοι συνεχίζουν από εκεί που σταμάτησαν. Ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο με μόλις μία ήττα και δείχνουν έτοιμοι για την τελική ευθεία του πρωταθλήματος.

Τι δεν μας άρεσε: Το δεύτερο ημίχρονο του Αντίλαλου.