13/12/2023
Paliagoura 10 18 26 12 - 66 -
Antilalos BC 25 23 15 24 - 87 -

Πρωταθλητής χειμώνα ο Αντίλαλος!

Στην κορυφή της Elite League by Betsson ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο ο Αντίλαλος, καθώς για την 13η αγωνιστική κέρδισε τα Paliagoura με 66-87 και τα ανάγκασε σε ήττα μετά από επτά αγωνιστικές!

Εξαιρετική εκκίνηση έκανε στο παιχνίδι ο Αντίλαλος, καθώς με 8 πόντους του Θεοδώρου, 7 του Merkevicius, δύο τρίποντα του Γιαννακόπουλου και ένα του Κώστα Ζαμπέτα, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 6-23. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 10-25, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Κασκάνης, ενώ νωρίτερα 7 πόντους είχε ο Αβανίδης.

Στη δεύτερη περίοδο τα Paliagoura έσφιξαν για λίγο την άμυνά τους και με 7 νέους πόντους του Αβανίδη, 4 του Ρουμελιώτη και 4 του Τσόγκα, μείωσαν στα μισά του δεκαλέπτου στους 11, 21-32! Κάπου εκεί ο Merkevicius έβαλε εκ νέου μπρος τις μηχανές και με 11 δικούς του πόντους και τρίποντα των Αλεξίου - Γιαννακόπουλου, έστειλαν το συγκρότημα του Γιώργου Ζαμπέτα στα αποδυτήρια με αέρα 20 πόντων; 28-48!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα Paliagoura έκαναν την αντεπίθεσή τους και με 12 πόντους του Αβανίδη, δύο τρίποντα του Ρουμελιώτη και βοήθειες των Κασκάνη - Τσόγκα, πλησίασαν στους 9, 54-63. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Θεοδώρου και Γιαννακόπουλος, με τον πρώτο να βάζει δύο τρίποντα και τον δεύτερο να προσθέτει 5 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 54-63!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αντίλαλος είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Μαργώνη, Merkevicius, Θεοδώρου και Κουλούρη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 66-87. Για τους πράσινους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Αβανίδης, Τσόγκας και Καλογιάννης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/13 βολές, 22/48 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 5 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 8/15 βολές, 23/41 δίποντα και 11/27 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος για τα Paliagoura ο Αβανίδης με 31 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 10/18 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 3 μπλοκ. Betsson MVP για τον Αντίλαλο ο Merkevicius με 30 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 13/21 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Paliagoura (Κασκάνης): Αβανίδης 31 (3), Ρουμελιώτης 12 (2), Κασκάνης 11, Καλογιάννης 2, Κωστάκης, Τομαράς, Τσόγκας 10

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ.): Αλεξίου 6 (1), Γιαννακόπουλος 15 (4), Merkevicius 30, Ζαμπέτας Κ. 5 (1), Θεοδώρου 18 (4), Κουλούρης 6, Μαργώνης 7 (1), Μάινας

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του αγώνα!