16/01/2020
Orlando Tragics 17 18 8 15 - 58 -
Άρτεμις 17 19 16 18 - 70 -

Πρωταθλήτρια χειμώνα η Άρτεμις!

Αν και για ένα ημίχρονο τα βρήκε σκούρα απέναντι στους Orlando Tragics, η Άρτεμις πήρε ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα με 58-70 και έκανε το 10/10 στον τέταρτο όμιλο της Development League!

Ισορροπημένο, αλλά και θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλες με 17-17! Για τους Orlando Tragics τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Σιμιτιάν (5π), Κριαλάκος (4π), Κώστας Κωνσταντίνου (3π) και Μεϊντάνης (3π), ενώ για τους φιλοξενούμενους το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Βασίλης Κωνσταντίνου με 11 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Παπαγεωργίου με 5.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με την Άρτεμης να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός πόντου, 35-36, χάρη σε 6 πόντους του Βλάχου, 5 του Μπαλαούρα και 4 του Κώνστα. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι 12 πόντοι του Μεϊντάνη και οι 6 του Αλοΐζου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Άρτεμις έσφιξε την άμυνά της και με όπλο το μακρινό σουτ, αφού σκόραραν από την περιφέρεια οι Μπαλαούρας (6π), Βλάχος και Παπαγεωργίου, έχτισε διψήφια διαφορά 13 πόντων, 39-52. Το μόνο που κατάφεραν οι Τραγικοί ήταν να ρίξουν την διαφορά στους 9, 43-52, με τους Μεϊντάνη, Κριαλάκο, Κώστα Κωνσταντίνου και Τσαμουρά να πετυχαίνουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 43-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Άρτεμις δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Χατζηγεωργιάδη (5π) και Μαστορόπουλο (4π), έφτασε σε ακόμη μια νίκη με 58-70. Δεν μπόρεσαν να παλέψουν για την έκπληξη οι Orlando Tragics μέχρι το τέλος, παρά τους 5 πόντους του Τσαμουρά, τους 4Κριαλάκου και το τρίποντο του Κώστα Κωνσταντίνου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/16 βολές, 15/42 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 4/10 βολές, 21/47 δίποντα και 8/21 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 9 λάθη.

Πολυτιμότερος των Orlando Tragics ο Μεϊντάνης με 20 πόντους (double-double), έχοντας 6/8 βολές, 4/9 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 3 λάθη. Κορυφαίος της Άρτεμης ο Βλάχος με 11 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Orlando Tragics (Μεϊντάνης): Αλοΐζος 6, Τσαμουράς 7, Μεϊντάνης 20 (2), Κριαλάκος 10, Κωνσταντίνου 5 (1), Κολυβάς 2, Σιμιτιάν 8 (2)

Άρτεμις (Παπαγεωργίου): Μπαλαούρας 14 (2), Κωνσταντίνου 9, Χατζηγεωργιάδης 10 (1), Nioniovic 4, Μαστορόπουλος 4, Βλάχος 11 (3), Παπαγεωργίου 14 (2), Κώνστας 4

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, αλλά και η πολυφωνία των επιθέσεων των δύο ομάδων!