22/12/2023
Αμόκ 15 28 11 22 - 76 -
Phoenix Bums 27 16 9 22 - 74 -

Πρωταθλήτρια χειμώνα η Αμόκ!

Πρωταθλήτρια χειμώνα στον τέταρτο όμιλο της Master League αναδείχθηκε η Αμόκ, καθώς για την 11η αγωνιστική κέρδισε δύσκολα τους Phoenix Bums με 76-74, σε παιχνίδι διαφήμιση του ερασιτεχνικού μπάσκετ!

Αν και στα πρώτα 2:30 λεπτά οι Phoenix Bums έχαναν με 10-4, κατάφεραν με 7 πόντους του Παπαντωνίου, δύο τρίποντα του Παλαμιδά, 5 πόντους του Φρέρη και 4 του Ζερντίτσκι, να χτίσουν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 15-27! Ο Τσατσάνης με δύο τρίποντα και ο Βιγικάκης με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Αντάλλαξαν ρόλους στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες, με την Αμόκ να επιβάλει τον δικό της ρυθμό και με 10 πόντους του Ορφανού, 5 του Διονυσόπουλου, 5 του Γραμματικού και τρίποντο του Γρηγορίου, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 43-43. Ο Πανδής με 7 πόντους και ο Χαριτόπουλος με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τις άμυνες των δύο ομάδων να έχουν τον πρώτο λόγο και τους κίτρινους να προηγούνται με 54-52, χάρη σε 4 πόντους του Κελεπούρη και 4 του Βιγικάκη. Ο Μοσκόφογλου με 4 πόντους ήταν αυτός που ηγούταν της επίθεσης της ομάδας του Κοβάτσου στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ από 2 είχαν οι Παλαμιδάς και Παπαντωνίου. Σκορ τρίτης περιόδου 54-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο πλευρές τα έδωσαν όλα για τη νίκη, με το συγκρότημα του Δουρακάκη να επικρατεί τελικά με 76-74, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Κελεπούρη, Βιγικάκη, Ορφανού και Γραμματικού. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Bums για το μεγάλο διπλό, ωστόσο δεν τους έφταναν οι 10 πόντοι του Χιώτη και οι 6 του Ζερντίτσκι, με τον Φρέρη να χάνει την ευκαιρία στο φινάλε να στείλει το ντέρμπι στην παράταση.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/16 βολές, 23/44 δίποντα και 8/28 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/25 βολές, 23/45 δίποντα και 6/19 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 5 τάπες.

Betsson MVP της Αμόκ ο Ορφανός με 17 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές, 8/13 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, είχε 1 τάπα και έκανε 5 λάθη. Πολυτιμότερος των Phoenix Bums ο Χιώτης με 14 πόντους, έχοντας 4/9 βολές, 5/8 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Αμόκ (Δουρακάκης): Βιγικάκης 14 (3), Γκόφας 2,  Γρηγορίου 3 (1), Γραμματικός 11 (2), Διονυσόπουλος 4, Κελεπούρης 15, Ορφανός 17, Τσατσάνης 10 (2)

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Χιώτης 14, Ζερντίτσκι 10, Κοβάτσος, Μοσκόφογλου 8, Παλαμιδάς 8 (2), Πανδής 7 (1), Παπαντωνίου 10 (1), Φρέρης 8 (1), Χαριτόπουλος 9 (1)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!