27/09/2023
Fioretsina Salonica 19 19 17 25 - 80 -
Oreokastro Knights BC 11 24 12 17 - 64 -

Πρώτη επικράτηση για την Fioretsina Salonica!

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να δείχνει 19-11 υπέρ της Fioretsina. Οι Καμπτσίδης, Μιλκούδης Τετράδης και Τερζάκης, πραγματοποίησαν εξαιρετικές επιθέσεις και αμυντικές ενέργειες, προσπαθώντας να καθιερώσουν την ομάδα τους στον αγώνα κάτι που εν μέρη κατάφεραν να το κάνουν στην πρώτη πράξη του ματς.

Καθώς προχωρούσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Oreokastro Knights προσπάθησαν να επανέλθουν στο παιχνίδι. Οι Καριοφύλλης και Ακριτίδης, επέδειξαν εξαιρετικές ικανότητες στην επίθεση. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 38-35 υπέρ της Fioretsina, αναβιώντας την αγωνία στο κοινό ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Fioretsina κατάφεραν να διατηρήσουν τον έλεγχο του αγώνα. Οι παίκτες της ομάδας αυτής συνέχισαν να επιδεικνύουν απίστευτη αποφασιστικότητα και συνεργασία στο γήπεδο. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 55-47 υπέρ της Fioretsina. Οι Oreokastro Knights δεν έχασαν την ελπίδα τους, αλλά αντιμετώπισαν μια ανυπέρβλητη αντίπαλο.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αποφασιστικό για την έκβαση του αγώνα. Οι Fioretsina διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και τον κέρδισαν με σκορ 80-64. Οι παίκτες των δύο ομάδων προσέφεραν μια αξέχαστη πολεμική στο γήπεδο, αλλά η Fioretsina εμφάνισε ανώτερη απόδοση και επικράτησε. Αυτός ο αγώνας θα μείνει στη μνήμη των φιλάθλων ως ένα επικό και αξέχαστο γεγονός στον κόσμο του μπάσκετ.

MVP του αγώνα είναι ο Αλέξανδρος Καμπίτσης με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Καλύτερος παίχτης για τους Knights είναι ο Νεκτάριος Καριοφύλλης ο οποίος άγγιξε το Double Double με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Fioretsina Salonica: Μιλκούδης 13 , Χαριτίδης Φ. , Τερζάκης 13 (3) , Καμπίτσης 19 (4) , Μήτκος 7 (1) , Τζάμος , Παπαδόπουλος 3 , Τετράδης 17 (3) , Χαριτίδης Α. 6 , Ταξιλταρίδης , Ελευθεριάδης , Νούσιος 3 (1)

Oreokastro Knights: Μαστροδημήτρης 2 , Καριοφύλλης 18 (1) , Κεσίδης 5 (1) , Πιπερτζής 5 (1) , Τσιλιγκαρίδης Σ. 8 (2) , Τσιλιγκαρίδης Λ. 4 , Φυλλάς 3 , Φουτσιτζής 2 , Ακριτίδης 9 , Μανούσος 8 (1)