01/10/2023
Peristeri Trelleborg 19 17 12 14 - 62 -
Aladalon 10 25 10 7 - 52 -

Πρώτη φορά στη knock out φάση του κυπέλλου η Peristeri Trelleborg!

Το βράδυ της Κυριακής στο Athens Sports Hall η Peristeri Trelleborg έκλεισε για πρώτη φορά θέση στις 64 καλύτερες ομάδες του Basketaki Cup μετά την επικράτησή τους κόντρα στους Aladalon με 62-52.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η ομάδα του μετέπειτα Betsson mvp Τσίντζα, βρίσκοντας ρυθμό από νωρίς και λύσεις κυρίως από τους Δρακόπουλο (5π.), Τύρο (5π.) και Παύλου (5π.). Οι Aladalon απάντησαν με το δίδυμο Βαγγέλης (6π.) - Συλιγνάκης (4π.), όμως βρέθηκαν από νωρίς σε δύσκολη θέση. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 19-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η παραγωγικότητα των Aladalon εκτοξεύτηκε. Με επιθετικό κρεσέντο Βαγγέλη (10π.) και άξιους συμπαραστάτες τους Μαχαίρα (8π.) και Κτενίδη (5π.), οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς. Η Trelleborg, όμως, κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα στου δρόμου τα μισά, αφού πήρε σκορ από 6 διαφορετικούς παίκτες. Σκορ ημιχρόνου, 36-35.

Μετά την ανάπαυλα το ντέρμπι συνεχίστηκε, με το επιμέρους σκορ να γράφει 12-10. Τσίντζας (4π.), Παύλου (3π.) και Λεβεντούρης (2π.) οδηγούσαν επιθετικά τους Περιστεριώτες, ενώ οι Aladalon απάντησαν με τους νεαποκτηθείς Σαλτουρίδη (6π.) και Συλιγνάκη (2π.) κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -3. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 48-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Trelleborg κατάφερε να φτάσει στη νίκη μέσα από την άμυνά της. Δεχόμενη μόλις 7 πόντους και σκοράροντας με συνέπεια χάρη στους Λεβεντούρη (7π.), Τύρο (5π.) και Μηλιώνη (4π.), η ομάδα του Τσίντζα πανηγύρισε δίκαια την πρόκριση. Επιθετικό μπλακ για αρκετά λεπτά αντιμετώπισαν οι φιλοξενούμενοι, παρά την προσπάθεια του Βαγγέλη (7π.), γνωρίζοντας έτσι την πρώτη τους φετινή ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, η Peristeri Trelleborg είχε 19/46 δίποντα, 5/17 τρίποντα και 9/15 βολές. Μάζεψε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 6 λάθη και 4 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Aladalon είχαν 17/47 δίποντα, 4/20 τρίποντα και 6/14 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Τσίντζας με 11 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα και ½ τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Βαγγέλης με 24 πόντους και double-double, έχοντας 9/18 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 3/9 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος.

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας) : Βαγενάς 4, Δρακόπουλος 9 (1), Λεβεντούρης 11 (1), Μηλιώνης 4, Παύλου 10 (1), Τσίντζας 11 (1), Τύρος 13 (1).

Aladalon (Αθανασάκος) : Αθανασάκος, Βαγγέλης 24 (1), Κτενίδης 6 (1), Μαρκοπουλιώτης 2, Μαχαίρας 8 (2), Σαλτουρίδης 6, Συλιγνάκης 6.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.