11/12/2022
Salonica Titans 17 13 15 18 - 63 -
Sintrim Team 17 17 15 20 - 69 -

Πρώτη και καλύτερη η Sintrim Team!

Από τις πρώτες κιόλας κατοχές και οι δύο ομάδες έδειξαν ένα πρόσωπο γεμάτο πάθος και δίψα για την νίκη οι Sintrim μπόρεσαν στην αρχή να πάρουν μια μικρή διαφορά η οποία δεν κράτησε για πολύ καθώς το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο. Έτσι οι Salonica Titans μπόρεσα να κρατήσουν το παιχνίδι στα ίσα κάνοντας ένα εξαιρετικό επιθετικά πρώτο δεκάλεπτο.

Ο ρυθμός που ευπήρχε στο γήπεδο με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου ευνόησε τους Sintrim οι οποίοι με τις σωστές επιλογές τόσο στην επίθεση όσο και άμυνα και με τον Τουρόγλου να οδηγεί κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά 4 πόντων την οποία και μπόρεσαν να κρατήσουν. Οι Τιτάνες από την άλλη στάθηκαν αρκετά άτυχοι στην επίθεση και έτσι έμειναν πίσω στο σκορ.

Οι Τιτάνες επέστεωαν όμως στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Βασιλειάδη και τον Καλαθά να πετυχαίνουν το ένα καλάθι πίσω από το άλλο , το σενάριο όμως ήταν ίδιο με αυτό στην πρώτη περίοδο και έτσι το πάθος των Sintrim ήταν αυτό το οποίο τελικά πήγε το δεκάλεπτο πόντο πόντο αφήνοντας του Titans ξανά πίσω για 5 πόντους.

Το ντέρμπι πλέον είχε ανάψει για τα καλά και η τελευταία περίοδος θα ήταν και αυτή που θα έκρινε τον νικητή , οι Titans συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στην επίθεση ο οποίος έδειχνε να δουλεύει αλλά οι Sintrim με τον Αστέριο Σαλαβάτη κατάφεραν να βγουν νικητές από αυτή την μάχη και να πάρουν την νίκη με τελικό σκορ 63-69.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Τουρόγλου ο οποιός πέτυχε 24 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Titans αυτός που ξεχώρισε είναι ο Ευθύμιος Βασιλειάδης ο οποίος έκανε double double με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Salonica Titans: Βασιλειάδης 16 ,  Καλογήρου , Σαρασίτης 11 , Βανδήρας 3 (1) , Καλαθάς 17 , Αξάς 7 , Πουλιος 9 (1)

Sintrim Team: Καρακώστας 5 (1) , Λιβέρης 6 (1) , Μπούζης , Τουρόγλου 24 (8) , Σαλαβάτης Α. 13 , Σαλαβάτης Θ. 2 , Τερζίδης , Μεγαλόπουλος 7 (1) , Σταυρίδης 10 (2) , Μεταξούδης 2 , Ευαγγέλου

Τι μας άρεσε: Η θέληση και των δύο ομάδων για την νίκη.