10/12/2019
Kasonic Beers 21 11 19 13 - 64 -
Shooting Stars 19 8 10 16 - 53 -

Πρώτη νίκη για Kasonic Beers!

Απόγευμα Κυριακής στο κλειστό του Κολωνού, 8 Δεκεμβρίου, παρακολουθήσαμε μια πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, ανάμεσα στους Kasonic Beers και τους Shooting Stars, με νικητές τους πρώτους με 64-53, με όλα αυτά στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής, του όγδοου ομίλου της Development 2.

Τρίβαμε τα μάτια μας στο πρώτο δεκάλεπτο, με την κρισιμότητα του ματς να μη στέκεται εμπόδιο στη διάθεση των παικτών των δύο ομάδων να προσφέρουν θέαμα, με οχτώ τρίποντα να μπαίνουν σε αυτό το διάστημα και το προβάδισμα των εννιά πόντων (6-15) που απέκτησαν οι Shooting Stars, να εξανεμίζεται γρήγορα, με τους γηπεδούχους να γυρνάνε το σκορ και να μπαίνουν μπροστά με δύο πόντους, στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. (21-19)

Έκλεισαν τα καλάθια στη συνέχεια (πάντα σε σχέση με το πρώτο καυτό δεκάλεπτο), με τους Kasonic να βάζουν 5 αναπάντητους πόντους με Προσηλιακό (6) και Γκόνη (2) και τους Shooting Stars να βάζουν το πρώτο τους καλάθι στο έκτο λεπτό της δεύτερης περιόδου, με το σκορ να κλείνει στο 32-27 για ημίχρονο.

Ο Μηλιώνης (5) από Shooting Stars έβαλε πέντε πόντους, οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου, αλλά κάπου εκεί οι Kasonic έκαναν ένα εκπληκτικό σερί 17-2(!), με τον Προσηλιακό (8) να είναι εκπληκτικός και το σκορ για την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 51-37 και το μομέντουμ να περνάει για τα καλά στα χέρια των γηπεδούχων Kasonic.

Στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, η διαφορά αυξήθηκε και άλλο φτάνοντας μέχρι και στους 19 πόντους, με τους Shooting Stars να μην παρατάνε όμως το παιχνίδι, κάνοντας μια τελευταία προσπάθεια με τους Σταύρου (7) και Δαλαγεώργο (5), χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα βέβαια, αφού μείωσαν μέχρι τους εννιά, με το σκορ να κλείνει στο 64-53 και τους Kasonic να παίρνουν μια μεγάλη νίκη.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στάθης Σελίμης με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κόψιμο, ένα λάθος και μια εκπληκτική συνολικά παρουσία, κάτω από τα καλάθια.

Από πλευράς Shooting Stars ξεχώρισε ο Μιχάλης Μηλιώνης, με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι Kasonic Beers είχαν 17/39 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 3/10 βολές, 45 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 11 λάθη.

Συνολικά οι Shooting Stars είχαν 17/53 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 4/8 βολές, 43 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 8 λάθη.

Kasonic Beers (Κόκκαλης) : Προσηλιακός 24 (8 ριμπ), Γαβριήλ 4, Ζυγούρης Μ. 7, Παπαδόπουλος 9 (9 ριμπ), Ζυγούρης Β. 2, Σελίμης 11 (13 ριμπ), Γκόνης 7 (10 ριμπ).

Shooting Stars (Μόρφος) : Δαλαγεώργος 14 (7 ριμπ), Σταύρου 14 (8 ριμπ), Ζαφειράκος 7, Μηλιώνης 15 (10 ριμπ), Μόρφος, Νικολουδάκης 3 (8 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Τί άλλο από το εκπληκτικό ξεκίνημα από τις δύο ομάδες που βομβάρδισαν τα καλάθια με 8 τρίποντα!