19/10/2020
Indians 10 10 14 8 - 42 -
Optimus Priamus 7 14 21 7 - 49 -

Πρώτη νίκη για τους Optimus Priamus!

Το απόγευμα της Κυριακής 18 Οκτωβρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven, οι Optimus Priamus βγάζοντας περισσότερη ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο, πήραν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας δύσκολα με 42 – 49 των Super Drunks.
Οι Drunks ήταν ελαφρώς καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με Σκενδέρογλου, Μητσάκο και Ζήση, ενώ για την ομάδα του Μουστάκα σκόραραν οι Λοΐζος, Χατούνογλου και Φλόκας (10 – 7).
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε καλά για τους Priamus καθώς με Λύκο και Μπούρμπουλα να πετυχαίνουν από 4 πόντους ξέφυγαν 12 – 18. Οι Drunks βρήκαν σιγά-σιγά τα πατήματα τους και μείωσαν με πρωταγωνιστή τον Κοσκίνα με 7 πόντους, ενώ οι φιλοξενούμενοι με βολές από Μπούρμπουλα και Ορφανουδάκη πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 20 – 21.
Στο τρίτο δεκάλεπτοι οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και πήραν προβάδισμα με 5 πόντους του Μηνά , δίποντο του Ζήση και βολές από τον Γώγο. Η αντίδραση των Priamus δεν άργησε να έρθει και με οδηγούς τους Καλτσάκα(4) και Μπούρμπουλα(5) πέρασαν και πάλι μπροστά 29 – 32. Στη συνέχεια η ομάδα του Ρόϊνα πέτυχε 5 πόντους με Σκενδέρογλου και Τσιώτα , αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Χατούνογλου να βάζει 4 πόντους και τους Λοΐζο, Καλτσάκα και Λύκο να προσθέτουν από ένα καλάθι ξέφυγαν 34 – 42.
Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Priamus με Καλτσάκα και Λύκο αύξησαν την διαφορά δείχνοντας πως θα καθαρίσουν εύκολα το ματς.Οι Drunks όμως δεν παρέδωσαν τα όπλα και με 5 πόντους του Μηνά , και βολές του Τσιώτα μείωσαν 42 – 47.Με ένα λεπτό να απομένει για την λήξη του αγώνα , οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν το κάτι παραπάνω κι έτσι οι Optimus Priamus με Καλτσάκα, Μπούρμπουλα να πετυχαίνουν από μία βολή υπέγραψαν το τελικό 42 – 49.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Στάθης Ορφανουδάκης με 3 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Ζήσης με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.
Συνολικά οι Drunks είχαν 15/42 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 10/23 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.
Οι Priamus είχαν 18/47 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 12/19 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.
Super Drunks(Ρόϊνας): Κεφαλάς, Μητσάκος 3, Παρσόπουλος, Ζήσης 13(8ρ.), Φαραός, Κοσκινάς 7(7ρ.), Τιγγινάγκας 1, Μηνάς 5, Μπαϊμπής, Γώγος 2, Σκενδέρογλου 7 (7ρ.), Τσιώτας 4.
Optimus Priamus (Μουστάκας): Φουντουλάκης, Λάσκος, Καλτσάκας 10 (6ρ.), Λοΐζος 5(7ρ.), Φλόκας 2, Λύκος 9, Ορφανουδάκης 3 (8ρ.), Μπούρμπουλας 12, Χατούνογλου 8, Σακελλαρίου (8ρ.).
Τι μας άρεσε: Το ενδιαφέρον που είχε ο αγώνας μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.Η δωδεκάδα που κατεβάζουν σε κάθε ματς οι Super Drunks και η αντίδραση που έβγαλαν οι Priamus μετά την ήττα της πρώτης αγωνιστικής.