18/11/2019
Peristeri Trelleborg 7 11 14 12 - 44 -
Iron Maidan 3 15 11 19 - 58 -

Πρώτη νίκη οι Iron Maidan!

Το βράδυ του Σαββάτου, 16  Νοεμβρίου, στο κλειστό γήπεδο του Seven οι Iron Maidan σε ένα πολύ δυνατό ματς αλλά πάντα μέσα σε αθλητικά πλαίσια επικράτησαν των Peristéri Trelleborg με 44-58 φτάνοντας στην πρώτη τους νίκη στον τρίτο όμιλο της Development.

Οι Maidan πήραν από νωρίς το προβάδισμα με πρωταγωνιστή τον Δ.Μακρή (6) και βοήθειες από Παληγιάννη και Δέλλιο ενώ οι Περιστεριώτες με Τσίντζα, Δαλέζο και Παύλου να βάζουν από ένα καλάθι μείωσαν σε 6-9. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ακόμα 4 πόντους με Παληγιάννη και Ζηρίνη , ενώ ο Χ. Δρακόπουλος με μία βολή διαμόρφωσε το 7 – 13.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Trelleborg να βρίσκει 3 πόντους με Παύλου και Δαλέζο , αλλά η ομάδα του Μαρινάκη με Ζηρίνη, Φωτεινάκη(3), Παληγιάννη και Δ.Μακρή πήρε διψήφια διαφορά(10-21). Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μειώσουν με τον Χ. Δρακόπουλο να παίρνει την κατάσταση πάνω του και να βάζει 8 πόντους, όμως οι πράσινοι με 5 πόντους του Δ.Μακρή και δύο βολές του Ζηρίνη πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 18 – 28.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι Περιστεριώτες δυσκολεύονταν πολύ στην επίθεση και πέτυχαν μόνο δύο βολές με Τάτση και Δρακόπουλο, ενώ οι Maidan με γκολ φάουλ του Δ.Μακρή και βολή του Α.Μακρή έγραψαν το 21 – 32. Στη συνέχεια η Trelleborg με Τύρο και Παύλου να πετυχαίνουν από 4 πόντους μείωσαν σε 28 – 32, ενώ οι φιλοξενούμενοι με βολές από Κόντη, Δ.Μακρή και Παληγιάννη ανέβασαν και πάλι την διαφορά( 28-36). Δασκαλάκης, Χ.Δρακόπουλος, Παύλου από την μία και Παληγιάνννης από την άλλη διαμόρφωσαν το 32-39.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Α. Μακρή και δίποντο του Φωτεινάκη για τους Maidan αλλά ο Τύρος με 6 συνεχόμενους πόντους μείωσε 38 – 45. Οι φιλοξενούμενοι με 4 πόντους του Κίσσα, 3 του Ζηρίνη και δίποντο του Φωτεινάκη έδειχναν να καθαρίζουν το ματς, ενώ ο Τύρος που μονολογούσε στην επίθεση των Trelleborg μειώσε σε 42 – 54.Στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι.Οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο βολές με τον Παύλου ενώ στην αντίπερα όχθη οι νικητές με δύο βολές του Δ. Μακρή και δίποντο του Κίσσα διαμόρφωσαν το τελικό 44 – 58.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Παληγιάννης με 10 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 ασιστ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Τύρος με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Συνολικά η Trelleborg είχε 14/43 δίποντα, 1/25 τρίποντα, 13/27 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη.
Οι Maidan είχαν 12/38 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 22/38 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη.

Peristéri Trelleborg( Τσίντζας)
: Βαγενάς , Τάτσης 2, Θ. Δρακόπουλος, Δαλέζος 3, Τύρος 13 (4κλ.), Παύλου 11 (9ρ.), Τσίντζας 2 , Χ. Δρακόπουλος 11 (9ρ.), Δασκαλάκης 2.

Iron Maidan( Μαρινάκης): Παληγιάννης 10 (16ρ.), Δ. Μακρής 19( 10ρ.), Ζηρίνης 9, Α. Μακρής 4, Κίσσας 6 , Κόντης 1 (12ρ.), Φωτεινάκης 8 (3ας.), Δέλλιος 1.

Τι μας άρεσε: Παρότι το ματς ήταν πολύ δυνατό οι παίκτες των δύο ομάδων στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων.

Τι δεν μας άρεσε: Ο αριθμός 50 απαριθμίζει τα φάουλ που έκαναν οι δύο ομάδες!!!