07/05/2023
Σκακιστές 10 21 14 18 - 63 -
N.A. 99ers 14 14 16 14 - 58 -

Πρώτη νίκη με... κίνηση ματ!

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα των Σκακιστών στο Summer League, καθώς με ολύμπια ψυχραιμία και μεγάλα σουτ στο τέλος επικράτησαν των μαχητικών 99ers στο κλειστό του Περιστερίου.

Με όπλο τη νεανικότητα τους και το πάθος τους, οι 99ers ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και με καλάθια των Δημάδη και Παντελίδη προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 10-14. Για τους Σκακιστές που έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους, ξεχώρισαν οι Αθανασίου, Μεγαγιάννης και Βυθούλκας.

Στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου δεκαλέπτου η εικόνα του παιχνιδιού παρέμενε ίδια με τους φιλοξενούμενους να κρατούν με νύχια και με δόντια το υπέρ τους προβάδισμα. Οι Σκακιστές, με την είσοδο του Σταυρόπουλου και τις σημαντικές βοήθειες των Γερογιάννη και Γκουρβέλου κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση να φέρουν "τούμπα" το ματς και να προηγηθούν με 31-28 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τις δύο ομάδες να παλεύουν για κάθε κατοχή. Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τους Χατζάκη, Γκουρβέλο και Σταυρόπουλο, άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων, έπαιξαν όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα (45-44). Οι 99ers είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Δημάδη και παρέμειναν ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης.

Με καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές στην επίθεση, Σκακιστές έτρεξαν ένα 8-0 σερί και εκτόξευσαν την διαφορά στο +9 (53-44), 5' πριν την λήξη, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Η απάντηση των 99ers δεν άργησε να έρθει. Οι Δημάδης και Κοκκίνης βγήκαν μπροστά, έβαλαν τα μεγάλα σουτ, μείωσαν στον πόντο μ' ένα δικό τους μίνι σερί (53-52) και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά σε εξέλιξη. Οι Σκακιστές όντας πιο ψύχραιμοι κατάφεραν να βάλουν τα μεγάλα σουτ με τους Νικολάου και Μεγαγιάννη, να επικρατήσουν με 63-58 και να ξεκινήσουν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γκουρβέλος με 17 πόντους (1/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 15/20 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/37 δίποντα, 4/17 τρίποντα και 21/31 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/45 δίποντα, 5/23 τρίποντα και 11/22 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ.

Σκακιστές (Αθανασίου): Αθανασίου 6, Αντωνάκης 2, Βυθούλκας 2, Γερογιάννης 3 (1), Γκουρβέλος 17, Μεγαγιάννης 10, Μπουργαζάς 1, Νικολάου 4 (1), Σταυρόπουλος 13 (2), Χατζάκης 5

99ers (Καζάκος): Βασιλάκης 5, Δεδεψίδης 1, Δεδεμάδης 14 (2), Καθάριος, Καποτεράκης, Κοκκίνης 15 (2), Κουρεμένος 2, Λουκαΐδης, Μελέτης 7 (1), Μερμίγκης 5, Παντελίδης 9

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία που έδειξαν οι νικητές στα τελευταία λεπτά και η επιστροφή των φιλοξενούμενων από το -9.