03/07/2021
Peristeri Phantoms 10 21 11 19 - 61 -
Aballiers 15 6 10 19 - 50 -

Πρώτη πληρωμή για τους Ξοφλημένους!

Την πρώτη τους νίκη στον πρώτο όμιλο της Summer Development League πήραν χθες στον Κολωνό οι Ξοφλημένοι, καθώς με όπλο το εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο, κέρδισαν τους Aballiers με 61-50.

Οι Aballiers ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το ματς, καθώς με 7 πόντους του Σωτήρη Θάνου, 4 του Παπαδόπουλου και 3 του Γραμματικού, προηγήθηκαν με 10-15. Ο Κρινής τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, πετυχαίνοντας και τους 10 πόντους για την ομάδα του.

Με 3 πόντους του Γραμματικού και 3 του Νίκου Θάνου, οι μπλε προηγούνταν με 10-21 στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου. Στη συνέχεια, όμως, του πρώτου μέρους οι Ξοφλημένοι σεληνιάστηκαν και με τρία τρίποντα του Αναστασόπουλου, ένα του Κάλα και ένα του Γεωργακά, έτρεξαν ένα εκπληκτικό 21-0 σερί και πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 31-21!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους ασπρόμαυρους να διατηρούν την διψήφια διαφορά, 42-31, χάρη σε 4 πόντους του Σαρικλάκη και τρίποντο του Κάλα. Τους μπλε κράτησαν ζωντανούς σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Παπαδόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 42-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Ξοφλημένοι διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με μεγάλα καλάθια των Γεωργακά (5π), Τζεμπελίκου και Αναστασόπουλου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 61-50. Έκαναν μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή οι Aballiers στο φινάλε της συνάντησης, όταν πλησίασαν στους 6, 54-48, χωρίς όμως να τους φτάνουν οι 10 πόντοι του Γραμματικού και οι 6 του Παπαδόπουλου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/9 βολές, 16/44 δίποντα και 9/30 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/16 βολές, 16/40 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Hall of Brands mvp των Ξοφλημένων ο Σαρικλάκης με 8 πόντους, έχοντας 4/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεβε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Aballiers ο Γραμματικός με 20 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές, 6/10 δίποντα και 1/9 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 2 τάπες.

Ξοφλημένοι (Κρινής): Αναστασόπουλος 12 (4), Φιλιππής, Κρινής 16, Κότσιρας 6, Σαρικλάκης 8, Γεωργακάς 10 (2), Κάλας 6 (2), Τζεμπελίκος 3 (1)

Aballiers (Μανώλης): Θάνος Ν. 3, Θάνος Σ. 8 (1), Παγάνος 3, Γραμματικός 20 (1), Τζιλιάνος, Παπαδόπουλος 14 (1), Μανώλης 2

Τι μας άρεσε: Το τρομερό 24-0 σερί που έτρεξαν οι Ξοφλημένοι, κάνοντας το 10-21, 34-21!