18/11/2019
Γέροντες 14 11 15 20 - 60 -
Shooting Stars 21 12 12 17 - 62 -

Η πρώτη λάμψη των Shooting Stars!

Αν και είδαν τους Γέροντες να προσπερνούν με 52-48, έχοντας γυρίσει από το -11, 5:00 για το φινάλε, οι Shooting Stars πήραν τελικά με 60-62 την πρώτη τους νίκη στον όγδοο όμιλο της D2-League  στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Shooting Stars στο ματς, καθώς με 8 πόντους του Σταύρου, 7 του Δαλαγεώργου και βοήθειες των Καντερέ, Μισιούλη και Μηλιώνη,  προηγήθηκαν με 7-16, κλείνοντας τελικά το δεκάλεπτο στο +7, 14-21. Το δίδυμο Καρέλου – Παντελόπουλου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά με 4 πόντους έκαστος, ενώ από 2 είχαν οι Λομπαρδής, Γεροντίδης και Τουργέλης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι μπλε διατήρησαν εύκολα το τιμόνι στα χέρια τους, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 25-33, χάρη σε νέο τριποντάκι του Δαλαγεώργου και έμμεσο τρίποντο του Μηλιώνη. Τους Γέροντες κράτησαν κοντά στο σκορ οι συνήθεις ύποπτοι Καρέλος και Παντελόπουλος με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα Γερόντια κατάφεραν να μειώσουν από τους 11 στους 5, 40-45, με τους Αράπογλου (6π) και Παντελόπουλο (5π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Μισιούλης (5π), Σταύρου (4π) και Μηλιώνης (3π). Σκορ τρίτης περιόδου 40-45!

Με 6 πόντους του Καρέλου, άλλους τόσους του Παντελόπουλου και 4 του Λομπαρδή, οι Γέροντες προηγούνταν με 52-48, 5:00 για το φινάλε. Ωστόσο οι Μηλιώνης και Σταύρου δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με 8 πόντους του Μιχάλη και 6 του Χρήστου, οδήγησαν τους “Αστέρες” στη νίκη με 60-62!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/17 βολές, 20/44 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 14 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 16/38 βολές, 17/51 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 17 λάθη.

Πολυτιμότερος για τους Γέροντες ο Παντελόπουλος με 18 πόντους (double-double), έχοντας 4/7 βολές, 7/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Mvp των Shooting Stars ο Σταύρου με 18 πόντους (double-double), έχοντας 4/12 βολές, 4/10 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και υπέπεσε σε 3 λάθη.

Γέροντες (Παντελόπουλος): Τουργέλης 3, Γεροντίδης 2, Παντελόπουλος 18, Μποσινάκος, Γεωργιόπουλος, Καρέλος 19 (2), Αράπογλου 8 (2), Εσαγιάν, Λομπαρδής 8, Ναλμπαντούδης 2, Κουτσιούκης

Shooting Stars (Μόρφος): Μισιούλης 9, Καντερές 2, Δαλαγεώργος 11 (2), Σταύρου 18 (2), Ζαφειράκος 4, Μηλιώνης 16, Μόρφος 2

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη επιστροφή των Γερόντων στα τελευταία λεπτά, αλλά και η ψυχραιμία των «Αστέρων» σε εκείνο το σημείο!