12/11/2021
New York Fix 8 7 8 17 - 40 -
Basket Maniacs 18 9 9 9 - 45 -

Πρώτη Μανιακή νίκη στη Master!

Βράδυ Πέμπτης στην All Stars Arena οι Basket Maniacs, πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση, επικράτησαν με 40-45 των New York Fix στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Master League. Πρώτη νίκη στην ιστορία των Maniacs στην εν λόγω κατηγορία.

Εμφανώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα οι Basket Maniacs. Με τον Βασίλη Καλαμιώτη να προσφέρει αξιόπιστες λύσεις επιθετικά και τον, μετέπειτα mvp, David Negrin να ανοίγει λογαριασμό, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σε θέση οδηγού από νωρίς. Χαμηλή παραγωγικότητα από τους Νεοϋορκέζους που στηρίχθηκαν στους Κωνσταντίνο Παναγόπουλο και Γρηγόρη Αθανασόπουλο. Σκορ 1ου δεκαλέπτου : 8-18.

Πανομοιότυπο το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με τα ποσοστά ευστοχίας εκατέρωθεν να παραμένουν χαμηλά. Οι Fix έδειξαν ικανοί να βγάλουν αντίδραση (15-20), με τον Αλέξανδρο Ζορμπά να πρωταγωνιστεί, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Το επιθετικό κρεσέντο του Βασίλη Καλαμιώτη (7π. με 1 τρίπ.) επέτρεψε στους Basket Maniacs να πάνε στα αποδυτήρια με διψήφιο προβάδισμα σχετικής ασφαλείας. Σκορ ημιχρόνου : 15-27.

Με αντεπίθεση διαρκείας και επιμέρους σκορ 8-3, οι Fix κατάφεραν να πλησιάσουν στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Η συνέχεια, ωστόσο, δεν ήταν ανάλογη. Ο David Negrin παρουσιάστηκε καυτός στο κρίσιμο σημείο και με 3 δικά του τρίποντα διατήρησε το διψήφιο προβάδισμα των Μανιακών. Σκορ 3ου δεκαλέπτου : 23-36.

Παράσταση στο τελευταίο δεκάλεπτο από τις δύο ομάδες που ανέβασαν κατακόρυφα τα ποσοστά τους πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. Οι Τάσος Καλπακίδης (3), Αλέξανδρος Ζορμπάς (1) και Σάββας Κουράσης (1) έβαλαν μεγάλα σουτ, μειώνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 3 πόντους. Το κρύο αίμα του David Negrin, ωστόσο, έκανε τη διαφορά. Ο guard των Maniacs, συνεπικουρούμενος από τον Αριστοτέλη Μπενή σκόραρε την κρίσιμη στιγμή, απλοποιώντας την υπόθεση νίκη για την ομάδα του.

Οι New York Fix είχαν 8/31 δίποντα 6/34 τρίποντα και 6/14 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Basket Maniacs είχαν 9/36 δίποντα, 8/22 τρίποντα και 3/10 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη και 4 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο David Negrin με 17 πόντους, έχοντας 1/12 δίποντα και 5/10 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 6 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τάσος Καλπακίδης με 12 πόντους, έχοντας 0/1 δίποντο και 4/12 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και ήταν αλάνθαστος σε 32 λεπτά συμμετοχής.

New York Fix (Καλπακίδης) :  Παναγόπουλος 2 (3 ασί.), Παύλου (3 κλεψ.), Πλατανίτης 2 (9 ριμπ.), Κουτούζος 4 (5 ριμπ.), Κουράσης 3 (1 τρίπ.), Καλπακίδης 12 (4 τρίπ.), Ζορμπάς 13 (9 ριμπ., 1 τρίπ.).

Basket Maniacs (Καλαμιώτης) :  Negrin 17 (7 ριμπ., 4 ασί., 4 κλεψ., 5 τρίπ.), Καλαμιώτης 15 (8 ριμπ., 2 τρίπ.), Μπενής 9 (7 ριμπ., 3 ασί., 1 τρίπ.), Δημητριάδης 4 (8 ριμπ.), Σασσάς (4 ριμπ.), Νούκας (5 ριμπ.).

Τι μας άρεσε : Το συγκλονιστικό τέταρτο δεκάλεπτο και τα μεγάλα σουτ των δύο ομάδων.