21/10/2020
L' Ovelha Negra 12 18 12 14 - 56 -
Brazzerzz Beachterzz 11 11 27 14 - 63 -

Πρώτη νίκη για Brazzerzz Beachterzz!

Δύσκολη νίκη για τους Beachterzz κόντρα στη L'ovleha Negra, σε ένα αμφίρροπο αγώνα, καθώς και οι δυο ομάδες ήθελαν την πρώτη τους νίκη για στη Development League.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους με 4 συνεχόμενους πόντους του Δημητριάδη και τρίποντο του Ευσταθόπουλου! Από τη γραμμή των βολών Λυμέρης και Γρηγορόπουλος μείωσαν αλλά ο Χαΐτος με 4 συνεχόμενους πόντους του Χαΐτου έκαναν το 11-3. Με 2 συνεχόμενα τρίποντα από Σιφακάκη και Καλούδη και 2 βολές του Σαπλαούρα η περίοδος έκλεισε στο 12-11.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου ο Γερασιμόπουλος με 1 βολή και ο Γρηγορόπουλος με δίποντο σκόραραν για τους γηπεδούχους, ενώ τις λύσεις για τους Beachterzz έδωσαν οι Χαμήλος και Ζώτος. Μέχρι το τέλος της περιόδου οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μόνο 4 βολές με Δημητριάδη, Χαμήλο και Ευσταθόπουλο ενώ οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά εύστοχοι με τους Γρηγορόπουλο, Καλούδη, Γερασιμόπουλο από 2 πόντους και Χρυσανθακόπουλο- Σιφακάκη να σκοράρουν με τρίποντα για το τελικό σκορ ημιχρόνου, 30-22.

Η τρίτη περίοδος ήταν η πιο καθοριστική αφού οι Brazzerszz Beachterzz μπήκαν πολύ δυνατά και έκαναν την ανατροπή. Χαμήλος, Ζώτος και ο Δημητριάδης με τρίποντο έκαναν το 30-29, για να ακολουθήσουν οι Σαπλαούρας και Γρηγορόπουλος για το 34-29. Δριβάκος με 2 πόντους και 1/2 βολές και Χαμήλος με τρίποντο έδωσαν ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Οι L’ovelha Negra συμπλήρωσε νωρίς ομαδικά φάουλ κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι. Ο Δημητριάδης με έμμεσο τρίποντο και οι  Χαΐτος, Ζώτος με 2/2 βολές ο καθένας έφεραν το ματς στο 39-49 για να μειώσει ο Γρηγορόπουλος με 2/2 βολές με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου φτάσαμε και τη μέγιστη διαφορά στο ματς με τους Αλ. Βγενόπουλο, Παν. Βγενόπουλο και Χαμήλο να κάνουν το 46-58. Για τους γηπεδούχους σκόραραν Γρηγορόπουλος και Καλούδης με τη διαφορά να είναι στους 12. Ο Γρηγορόπουλος σκόραρε ξανά για να έρθει όμως άμεση απάντηση στον αιφνιδιασμό από τον Δριβάκο. Η L’ovelha Negra πίεσε στο τελευταίο πεντάλεπτο και έκανε ένα μικρό σερί με δυο συνεχόμενα καλάθια του Χρυσανθόπουλου και βολές των Βασιλάκη και Λυμέρη για το 54-60. Ο Βγενόπουλος έκανε το 54-62 για να έρθει το έμμεσο τρίποντο του Σαπλαούρα για το 56-62. Το τελικό σκορ έγραψε με 1/2 βολές ο Βγενόπουλος.

Οι γηπεδούχοι είχαν 14/28 βολές, 15/50 δίποντα, 4/16 τρίποντα, μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, 6 κλεψίματα και 19 λάθη Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/25 βολές, 14/42 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 33 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα και 15 λάθη

Mvp της αναμέτρησης ο Βασίλης Δημητριάδης με 12 πόντους, 5/6 βολές, 2/7 δίποντα και 1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος Για τη L’ovelha Negra ξεχώρισε ο Γιώργος Γρηγορόπουλος με 17 πόντους, 3/5 βολές, 7/15 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη

L’Ovelha Negra(Γρηγορόπουλος): Λυμέρης 2, Γερασιμόπουλος 3, Βασιλάκης 1, Χρυσανθόπουλος 9, Σιφακάκης 6, Καλούδης 5,Γρηγορόπουλος 17, Σαπλαούρας 13

Brazzerzz Beachterzz(Δημητριάδης): Ζώτος 12, Ευσταθόπουλος 4, Παν.Βγενόπουλος 4, Χαΐτος 8, Κωνστάντης, Δριβάκος 8, Δημητριάδης 12, Αλ. Βγενόπουλος 2, Χαμήλος 12

Τι μας άρεσε: Το πάθος για τη νίκη και των δυο ομάδων χωρίς την παραμικρή ένταση μεταξύ των παικτών!