20/05/2023
RBD Gipsy Blinders 6 4 15 17 - 42 -
Circle BC 22 29 19 9 - 79 -

Πρώτη νίκη για την Circle !

Το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου η Circle συνέτριψε τους Gipsy Blinders με το εμφατικό 42-79, παίρνοντας έτσι την πρώτη της νίκη στην Summer Master League. Τρίτη ήττα σε ισάριθμα ματς για τους Blinders.

Με σπασμένα φρένα μπήκαν στο παρκέ οι φιλοξενούμενοι, χτίζοντας από πολύ νωρίς διψήφιο προβάδισμα ασφαλείας και σκοράροντας με αξιοσημείωτη πολυφωνία. Μουρελάτος (9π.), Σαμαρτζής (4π.), Ζαφειρόπουλος (3π.), Ζυγούρης (2π.), Καρκαλέτσης (2π.) και Μανσόλας (2π.) πέτυχαν τα πρώτα καλάθια της Circle, ενώ οι Blinders αδυνατούσαν να ακολουθήσουν αυτόν τον ρυθμό, παρά την προσπάθεια των Αργύρη (2π.) και Θεοδωρόπουλου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 6-22.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το σκηνικό δεν άλλαξε. Η Circle ήταν και πάλι καταιγιστική, τρέχοντας ένα εντυπωσιακό επιμέρους 4-29 και ρίχνοντας πρόωρα τίτλους τέλους στην αναμέτρηση. Το δίδυμο Μανσόλας (13π.) - Μουρελάτος (12π.) έκανε ό,τι ήθελε σε αυτό το διάστημα, ενώ το επιθετικό μπλακ από πλευράς γηπεδούχων δεν επιλύθηκε. Σκορ ημιχρόνου, 10-51.

Μετά την ανάπαυλα οι Gipsy Blinders εμφανίστηκαν σαφώς πιο ανταγωνιστικοί, βρίσκοντας στήριγμα στους Θεοδωρόπουλο (7π.), Πετρούτσο (4π.), Καραλή (2π.) και Πιερράτο (2π.). Στην αντίπερα όχθη, η Circle ήταν και πάλι ανώτερη, χάρη κυρίως στους Καλούδη (7π.) και Μπακόπουλο (6π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 25-70.

Τελείως διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν αισθητά και τους Blinders να βελτιώνουν ακόμη περισσότερο την εικόνα τους, χάρη στα καλάθια των Αργύρη (6π.), Θεοδωρόπουλου (4π.), Μπερζελέα (3π.), Πιερράτου (2π.) και Διαμαντόπουλου (2π.). Η Circle, από την άλλη, έδειξε σημάδια χαλάρωσης, όμως είχε εξασφαλίσει από νωρίς το πρώτο της καλοκαιρινό ροζ φύλλο.

Στο τέλος του αγώνα, οι Gipsy Blinders είχαν 19/51 δίποντα, 1/16 τρίποντα και ½ βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, ενώ είχαν 12 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Circle B.C. είχε 25/48 δίποντα, 8/30 τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψε 35 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 13 φορές, ενώ είχε μόλις 4 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φίλιππος Μουρελάτος με 23 πόντους, έχοντας 7/7 δίποντα και ¾ τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Πιερράτος με 4 πόντους, έχοντας 2/11 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 ασίστ, 2 μπλοκ και κανένα λάθος σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Gipsy Blinders (Μπερζελέας): Αργύρης 10, Διαμαντόπουλος 4, Θεοδωρόπουλος 15, Καραλής 2, Μπερζελέας 5 (1), Πιερράτος 4, Πετρούτσος 4.

Circle B.C. (Καρκαλέτσης): Αλεξόπουλος 3 (1), Ζαφειρόπουλος 8 (1), Καλούδης 7, Καρκαλέτσης 2, Μανσόλας 15 (1), Μουρελάτος 23 (3), Μπακόπουλος 6 (1), Παπαχρήστου, Σαμαρτζής 8, Ζυγούρης 7 (1).

Τι μας άρεσε: Το κλίμα του αγώνα και ο κόσμος στις εξέδρες του Σπάρτακου.