15/10/2019
Athens 81ers 5 11 8 13 - 37 -
Κλειώ 12 5 11 13 - 41 -

Πρώτη νίκη η Κλειώ!

Το βράδυ της Δευτέρας 14, Οκτωβρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven , σε ένα κλειστό ματς με τις άμυνες να επικρατούν ,η Κλειώ πήρε την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση επικρατώντας με 37 – 41 των Athens 81ers.

Η Κλειώ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και με δίποντο του Αμπατζή και δύο καλάθια του Φασκιώτη από ισάριθμες ασίστ του Αμπατζή προηγήθηκε με 0 – 6. Οι 81ers μείωσαν με καλάθια από Σιδηρά, Κεφαλά και βολή του Παρασκευόπουλου ενώ στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι που ήλεγχαν τον αγώνα με 4 πόντους του Καστανιώτη και δίποντο του Γιώτη διαμόρφωσαν το 5 – 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και ισορρόπησαν το ματς με 5 πόντους του Κώνστα και δίποντο του Πετρόπουλου όμως η Κλειώ ξαναπήρε το προβάδισμα με καλάθια από Αμπατζή, Κόττη και βολή του Καστανιώτη (12– 17).Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου οι 81ers πέτυχαν δύο βολές με Ροβιθάκη, Σιδηρά και ένα δίποντο με τον Λάμπρου μειώνοντας σε 16 – 17.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με καλάθι του Λάμπρου αλλά η Κλειώ βρήκε αμέσως την απάντηση και με δύο καλάθια από Φασιώτη, Νικολόπουλο και τρίποντο του Πασχάλη έγινε ξανά το αφεντικό του αγώνα γράφοντας το 18 – 24.Στη συνέχεια οι δύο ομάδες υπέπεσαν σε πολλά φάουλ με αποτέλεσμα να εκτελεστούν αρκετές βολές.Οι 81ers πέτυχαν ένα καλάθι με τον Λάμπρου και βολές με Πετρόπουλο και Κώνστα, ενώ η Κλειώ σκόραρε 4 βολές με τον Νικολόπουλο(24-28).

Μέχρι τα μισά του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου η Κλειώ έβρισκε λύσεις με δίποντο του Φασκιώτη και βολές από Καστανιώτη και Νικολόπουλο, ενώ στην αντίπερα όχθη οι γηπεδούχοι με 3 πόντους του Παρασκευόπουλου, δύο βολές του Πετρόπουλου, βολή του Λάμπρου και γκολ φάουλ του Κεφαλά βρίσκονταν κοντά στο σκορ(32-35).Η Κλειώ όμως έδειχνε πιο αποφασισμένη να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν και με δύο καλάθια του Φασκιώτη και δίποντο του Γιώτη κλείδωσε ουσιαστικά το ματς , ενώ οι 81ers με δύο καλάθια του Πετρόπουλου απλά διαμόρφωσαν το τελικό 37 – 41.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Μηνάς Φασκιώτης με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Κεφαλάς με 6 πόντους , 8 ριμπάουντ και 2 τάπες.

Συνολικά οι 81ers είχαν 11 – 34 δίποντα, 1 – 16 τρίποντα, 12 – 26 βολές, κατέβασαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 3 τάπες και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Η Κλειώ είχε 13 – 42 δίποντα , 1 – 4 τρίποντα, 12 – 25 βολές, κατέβασε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα, έκανε 2 τάπες και υπέπεσε σε 16 λάθη.

Athens 81ers (Ροβιθάκης): Λάμπρου 6, Κώνστας 6 (4κλ.), Πετρόπουλος 10, Σιδηράς 5, Παρασκευόπουλος 3, Σταφυλαράκης, Κεφαλάς 6 (8ρ.) , Ροβιθάκης 1.

Κλειώ ( Αμπατζής): Σταλίκας, Αμπατζής 4 (ασ.), Τσιβόλας(7 ρ.), Κόττης 2, Καστανιώτης 8 (9ρ.), Πασχάλης 3, Γιώτης 4, Φασκιώτης 12(11ρ.), Νικολόπουλος 8, Καραγιαννόπουλος.

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα της Κλειούς!

Τι δεν μας άρεσε: Αρκετά αργό το ματς με πάρα πολλά φάουλ εκατέρωθεν(24-24)!