22/10/2020
40 Forty 16 13 11 12 - 52 -
The Three Strip3s 17 15 14 17 - 63 -

Πρώτη νίκη για την The Three Strip3s!

Η The Three Strip3s, πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση, αφού σε ένα δυνατό παιχνίδι, κέρδισε τους 40 Fortyστην Ανθούσα με 63-52.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν αρκετά ενδιαφέρον με τις δύο ομάδες να βρίσκουν αρκετές λύσεις στην επίθεση. Αυτό αποτυπώνεται και στο υψηλό 17-16 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ της The Three Strip3s, που είδε τον Γιώργο Σιφνιό να σημειώνει 6 πόντους. Για τους 40 Forty, 5 σημείωσε ο Χρήστος Βερύκιος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να διατηρούν το προβάδισμα τους. Έτσι, με τον Σπίνο να σημειώνει άλλους 10 πόντους, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 32-29. Για την ομάδα του Μαρακάκη, άλλους 6 πόντους, πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Χρήστος Βερύκιος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ανέλαβε δράση ο Σπύρος Μουστακάτος. Ο έμπειρος φόργουορντ της Adidas, έβγαλε καταπληκτικές άμυνες και με 5 πόντους στην επίθεση ώθησε την ομάδα στο να ανεβάσει την διαφορά του παιχνιδιού στους 6, 46-40. Για τους 40 Forty, 6 πόντους σημείωσε ο Κώστας Τοπιτζής.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν με ασφάλεια την διαφορά που είχαν και έφτασα στην πρώτη τους νίκη στην σεζόν, με σκορ 63-52. Η Adidas, είδε στην επίθεση να σκοράρουν τους Πάγκαλη, Σιφνιό, Σπίνο και Αποστολίδη. Για τους 40 Forty, προσπάθησε ο Ετιέν, αλλά δεν ήταν αρκετός για την ομάδα του.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Σπύρος Μουστακάτος με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη και 5 τάπες. Για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Κώστας Τοπιτζής με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι 40 Fortyείχαν 18/67 εντός πεδιάς, 3/16 τρίποντα και 13/19 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα κι έκαναν 16 λάθη. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 25/70 εντός πεδιάς, 8/25 τρίποντα και 5/20 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 23 λάθη και 6 τάπες.

40 Forty (Μαρακάκης):Πετρόγκωνας 4, Βερύκιος 15, Ετιέν 7, Μαρακάκης 4, Στρατής 6, Τοπιτζής 12, Μίλλης 4.

The Three Strip3s (Μποντικούλης):Σκαρδέλης, Σπίνος 21, Σιφνιός 14, Αποστολίδης 2, Πάγκαλης 13, Καρατζούλης, Αϊβαλιώτης 5, Μουστακάτος 8, Καβαλάρης.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα αρκετά δυνατό και ισορροπημένο παιχνίδι!