15/10/2020
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 20 11 17 14 - 64 -
Vatos Krokos 12 18 9 12 - 51 -

Πρώτη νίκη για τους Ανυπόταχτους Γαλάτες!

Σχετικά εύκολη νίκη για τους Γαλάτες που απειλήθηκαν μόνο σε μια περίοδο στο ματς επί των Vatos Krokos, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Γιώργο Λαδά!!

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης Λαδάς και Καλλίτσας σκόραραν για Γαλάτες και Vatos Krokos αντίστοιχα για να ακολουθήσει τρίποντο από τον Σταθάτο, όμως με ένα περίεργο καλάθι σε προσπάθεια ριμπάουντ ο Λαδάς σκόραρε στο καλάθι της ομάδας του και ο Βιντζηλαίος με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα στους Vatos Krokos. Στη συνέχεια όμως με ένα 15-5 πέρασαν μπροστά και έχτισαν μια διαφορά με τον Σταθάτο να σκοράρει ένα ακόμα τρίποντο, τον Λαδά 4 πόντους και Γαλάνη, Μαντά και Κούβαρη από δυο. Για τους Vatos Krokos ένα τρίποντο του Χριστόπουλου και δίποντο του Καλλίτσα έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 20-12.

Η δεύτερη περίοδος άνηκε στους Vatos Krokos! Με ένα φοβερό σερί 10-0 κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Σκόρερς οι Χριστόπουλος και Βιντζηλαίος ενώ 6 πόντους σκόραρε ο Καλλίτσας!!! Μετά την εύστοχη βολή του Λαδά ακολούθησε τρίποντο του Μπιστούνα και δίποντο του Τζανή που έδωσαν αέρα 6 πόντων στους Vatos Krokos!!!

Μια μικρή αντεπίθεση των Γαλατών με Δούστο, Λαδά Κούβαρη και Μαντά έφερε το προβάδισμα στους Γαλάτες ξανά, αλλά με τρίποντο του Χριστόπουλου έγινε το 23-30. Με τη λήξη του δεκαλέπτου ο Δούστος σκόραρε για τους Γαλάτες με το ημίχρονο να κλείνει στο 31-30.

Η τρίτη περίοδος ήταν και καθοριστική για το ματς. Οι Γαλάτες μπήκαν αποφασισμένοι με δίποντο του Κούβαρη αλλά οι Vatos Krokos απάντησαν άμεσα με Χριστόπουλο και Βιντζηλαίο. Εκεί άρχισε ο επιθετικός μονόλογος των Γαλατών με τρίποντο του Φώτου και Σταθάτου ενώ από τις βολές σκόραρε και ο Κούβαρης. Ένα τρίποντο του Διακάτου μείωσε προσωρινά τη διαφορά αλλά με καλάθια των Γεωργίου και Λαδά η περίοδος έκλεισε στο 48-39 για τους Γαλάτες!

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με ξέσπασμα των Vatos Krokos! Με 8 σερί πόντους από Βιντζηλαίο, Χριστόπουλο και Τζανή πλησίασαν στους 5 πόντους. Όμως ο Μαντάς με δυο φοβερές προσπάθειες από τα 6,75 τελείωσε όποιες ελπίδες διατηρούσαν για ανατροπή. Δούστος και Λαδάς σκόραραν για το τελικό 64-51!

Οι γηπεδούχοι είχαν 12/24 βολές, 16/33 δίποντα, 7/19 τρίποντα, μάζεψαν 45 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 9 κλεψίματα ενώ έκαναν 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/13 βολές, 17/45 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 42 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 8 κλεψίματα και 9 λάθη.

Για τους Γαλάτες ξεχώρισε ο Γιώργος Λαδάς με 18 πόντους, έχοντας 4/7 βολές, 7/16 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 λάθη. Για τους Vatos Krokos ο Χριστόπουλος σκόραρε 18 πόντους, 6/9 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη

Ανυπόταχτοι Γαλάτες(Ανδρικόπουλος): Μαντάς 10 (2), Κακριδής 2, Γεωργίου 2, Γαλάνης 3, Φώτου 3, Σταθάτος 9 (3), Λαδάς 18, Κούβαρης 9, Δούστος 8,

Vatos Krokos(Χατζηνικήτας): Τζανής 6, Καλλίτσας 8, Διακάτος 3, Χριστόπουλος 18 (2), Βιντζηλαίος 13 (1), Μπιστούνας 2, Κατσιμίχας 1

Τι μας άρεσε: Τα καθοριστικά τρίποντα των Γαλατών στο τέλος του αγώνα!!! Αξιοσημείωτο ότι συνέβη και στα τέσσερα δεκάλεπτα!!!