23/11/2019
Athens 81ers 14 16 21 14 - 65 -
Tinderwolves 17 14 10 13 - 54 -

Πρώτη νίκη για τους Athens 81ers!

Πολύ όμορφο μπάσκετ είδαμε το βράδυ της Πέμπτης 21/11/2019, παρά το γεγονός ότι οι Athens 81ers μετέτρεψαν το παιχνίδι σε ταινία με έναν πρωταγωνιστή, καθώς οι Tinderwolves παράταξαν μόνο 5 παίκτες απέναντι τους. Η τέταρτη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Development League, ανέδειξε νικητές, για πρώτη φορά φέτος, τους Αthens 81ers (σερί 1-4) με 65-54. Με την νίκη τους αυτή μάλιστα, φτάνουν στο βαθμολογικό πίνακα τους Tinderwolves, καθώς και οι δύο ομάδες πλέον έχουν από μία νίκη και 3 ήττες στο ενεργητικό τους.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι πέντε Tinderwolves κατάφεραν να επικρατήσουν στο σκορ μόνο κατά την πρώτη περίοδο όπου και είχαν πιο πολλές ανάσες, πετυχαίνοντας μάλιστα 17 πόντους έναντι δεκατεσσάρων που πέτυχαν οι Athens 81ers. Ο Λύρος οδήγησε στο σκορ με 7 πόντους και τον ακολούθησαν στο σκοράρισμα ο Δασκαλόπουλος με 5 πόντους, με 2 ο Μαράτος, ενώ ο Βελιντζέλος πέτυχε το τρίποντο που έστειλε στα αποδυτήρια τους Tinderwolves με το +3. Οι Athens 81ers είχαν στην πρώτη περίοδο 3 παίχτες με 4 πόντους (Σιδηράς, Λάμπρου, Πετρόπουλος), ενώ 2 πέτυχε ο Σταφυλαράκης.

Κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου οι Athens 81ers άρχισαν να ισορροπούν το ματς, καθώς η περίοδος έληξε με σκορ 30-31 υπέρ των Tinderwolves, αλλά το επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν 16-14 υπέρ των γηπεδούχων. Από πλευράς Athens 81ers oι Σταφυλαράκης και Σιδηράς πέτυχαν από 6 πόντους και ακολούθησε ο Κεφαλάς με 4. Οι ηρωικοί 5 παίκτες των Tinderwolves άθροισαν 8 πόντους από τον Μουρελάτο και δώσανε το παρών με 2 πόντους έκαστος Βελιντζέλος, Μαράτος και Λύρος.

Στην τρίτη περίοδο είναι που η κούραση των Tinderwolves αρχίζει να δίνει το προβάδισμα στους Athens 81ers, οι οποίοι δεν χάνουν την ευκαιρία να το εκμεταλλευτούν. Στην τρίτη περίοδο οι Athens 81ers πέτυχαν 21 πόντους. Ηγέτης τους στην αντεπίθεση ήταν ο Πετρόπουλος με 8 πόντους, ενώ βρήκαν πλεκτό άλλοι 6 παίκτες. Ο Ροβυθάκης πέτυχε ένα τρίποντο και οι Σταφυλαράκης, Σιδηράς, Κεφαλάς, Λάμπρου και Κωνσταντακόπουλος πέτυχαν από ένα καλάθι. Οι Tinderwolves σε αυτήν την περίοδο είχαν τη μικρότερη συγκομιδή πόντων (10) με 6 να έρχονται από τον Δασκαλόπουλο, 3 από τον Μαράτο και έναν από τον Μουρελάτο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Athens 81ers έπρεπε απλά να διατηρήσουν τη διαφορά των δέκα πόντων που είχαν χτίσει και έτσι και έκαναν, κρατώντας το επιμέρους σκορ της περιόδου στο 14-13 υπέρ τους, φτάνοντας στην πρώτη τους νίκη για φέτος.  Ο Κεφαλάς ξεχώρισε με 4 πόντους, από 3 πέτυχαν Σιδηράς και Πετρόπουλος, ενώ 2 είχαν Ροβυθάκης και Σραφυλαράκης. Από τους Tinderwolves με όσες δυνάμεις του επέμειναν, ο Μουρελάτος έκανε ότι μπορούσε με 10 πόντους, ενώ θα βρουν στόχο και οι Λύρας με 2 και Μαράτος με έναν πόντο αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/9 βολές, 28/62 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ (10 επιθετικά), έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Οι Tinderwolves είχαν αντίστοιχα 9/15 βολές, 18/44 δίποντα και 3/23 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ (8 επιθετικά), έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 7 λάθη και 3 block.

Mvp για τους Athens 81ers ο Σταφυλαράκης  που πέτυχε double-double με 12 πόντους και 15 rebounds (2 επιθετικά), έχοντας 6/8 δίποντα και 0/3 τρίποντα, ενώ μοίρασε 3 ασίστ και είχε 2 λάθη. Πολυτιμότερος για τους Tinderwolves, με 17 efficiency και double-double , ήταν ο Μουρελάτος με 19 πόντους, 4/7 βολές, 6/10 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ (1 επιθετικό), έκλεψε 2 φορές , ενώ υπέπεσε μόνο σε 1 λάθος.

Athens 81ers (Κυνηγός): Λάμπρου 6, Πετρόπουλος 15 (1), Κωνσταντακόπουλος 2, Σιδηράς 15, Σταφυλαράκης 12, Κεφαλάς 10, Ροβυθάκης 5 (1),

Tinderwolves (Σουρβατζής): Λύρος 11 (1), Μαράτος 8, Δασκαλόπουλος 11, Βελιντζέλος 5 (1), Μουρελάτος 19 (1).

Τι μας άρεσε: Οι Athens 81ers δεν υποτίμησαν τους ελάχιστους Tinderwolves και οι τελευταίοι έκαναν ότι μπορούσαν, αν και λειψοί.

Τι δεν μας άρεσε: Φάνηκε πως οι Tinderwolves είχαν ανάγκη για περισσότερο βάθος στον πάγκο.