16/11/2022
Κέρβεροι 14 19 19 17 - 69 -
Golden Steak Warriors 12 16 15 22 - 65 -

Πρώτη νίκη για τους Κέρβερους, διπλό κακό για τους Golden Steak!

Βράδυ Τετάρτης στο Athens Sports Hall οι Κέρβεροι (0-3) υποδέχθηκαν τους Golden Steak Warriors (2-1) για την 4η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Master League. Η ομάδα του Γιάννη Συλιγνάκη πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση επικράτησε με 69-65 των Πολεμιστών. Η ομάδα του Μπαλατσούρα μπορεί να μάζεψε 28 περισσότερα ριμπάουντ, όμως βρέθηκε σε πολύ κακό βράδυ, σουτάροντας με μόλις 16% από την περιφέρεια. Διπλό το κακό μάλιστα για τους Πολεμιστές που έχασαν με διάστρεμμα τον Πατρινό λίγο πριν το φινάλε. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί παρουσιάστηκαν οι Κέρβεροι που βρήκαν στήριγμα στο low post παιχνίδι του Ζαΐμη (9π.), αλλά και στα μακρινά σουτ των Χυτά (3π.) και Λαρεντζάκη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, ο Σωληναραίος τράβηξε κουπί για τους φιλοξενούμενους έχοντας ως συμπαραστάτες τους Πλακογιαννάκη (2π.), Πατρινό (2π.) και Τσούρτο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-12.

Παρόμοιο το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 19-16 και τους Κέρβερους να διευρύνουν ελαφρώς το υπέρ τους προβάδισμα. Εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα ήταν ο Ντάγκας (9π.), ενώ οι Συλιγνάκης (5π.), Ζαΐμης (3π.) και Λαρεντζάκης (3π.) σκόραραν κι αυτοί με συνέπεια. Από πλευράς Warriors τα δύο τρίποντα του αρχηγού Σαράντη (6π.) αλλά και οι επιθετικές εμπνεύσεις των Μακρή (3π.), Μοροχλιάδη (3π.), Πατρινού (2π.) και Αντωνόπουλου (2π.) δεν άφησαν τους γηπεδούχους να ξεφύγουν. Σκορ ημιχρόνου, 33-28.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Οι Κέρβεροι είδαν το Λαρεντζάκη (10π.) να μπαίνει για τα καλά στην εξίσωση των διακριθέτων, ενώ ο Χυτάς (8π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα. Οι Warriors ανανεώνοντας διαρκώς τις επιθέσεις είχαν και πάλι λύσεις στην επίθεση, όμως το πρόβλημα στην άμυνα παρέμεινε άλυτο. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 52-43.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Μπαλατσούρα πάλεψε με όλες τις δυνάμεις για την ανατροπή, παρά το γεγονός ότι πληγώθηκε σημαντικά από τον τραυματισμό του Πατρινού. Οι Golden Steak επικράτησαν στο επιμέρους σκορ με 17-22, χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Αντωνόπουλου (10π.) αλλά και τους Πατρινό (4π.), Πλακογιαννάκη (5π.) και Μακρή (3π.). Οι Κέρβεροι, ωστόσο, διατήρησαν την ψυχραιμία τους και χάρη στο δίδυμο των Ζαΐμη (7π.) και Χυτά (6π.) έφτασαν πανάξια στην πρώτη τους νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, οι Κέρβεροι είχαν 14/30 δίποντα, 8/34 τρίποντα και 17/23 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη. Στον αντίποδα, οι Golden Steak Warriors είχαν 22/53 δίποντα, 5/31 και 6/14 βολές. Μάζεψαν 60 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Ζαΐμης με 20 πόντους και double-double, έχοντας 6/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 8/10 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 5 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Πατρινός με 14 πόντους και double-double, έχοντας 7/13 δίποντα. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Κέρβεροι (Συλιγνάκης) :  Γώγος, Ζαΐμης 20, Λαρεντζάκης 16 (3), Ντάγκας 11 (2), Συλιγνάκης 5 (1), Χυτάς 17 (2).

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας) : Αντωνόπουλος 16, Μακρής 7 (1), Μοροχλιάδης 3 (1), Μπαρδούτσος, Πατρινός 14, Πλακογιαννάκης 9 (1), Σαράντης 6 (2), Σωληναραίος 6, Τσούρτος 4.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη.

Τι δεν μας άρεσε :  Ο τραυματισμός του Πατρινού. Περαστικά Κώστα !