02/10/2019
San Antonio Smurfs 15 13 9 16 - 53 -
Basket Case 13 6 6 14 - 39 -

Πρώτη νίκη για τους San Antonio Smurfs!

Την πρώτη τους νίκη στο Basketaki Cup πήραν οι San Antonio Smurfs, αφού επικράτησαν εύκολα της Basket Case με 53-39.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Οι Smurfs ήταν λίγο καλύτεροι και έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 15-13, με τον Μανδρώνη να σημειώνει 6 πόντους. Για το συγκρότημα του Χέλμη, 6 πόντους έβαλε ο Καλοκαιρινός.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μποχωρίδη, χάρη στον εξαιρετικό Μανδρώνη (σημείωσε τους 12 από τους 13 πόντους της ομάδας του), κατάφερε και αύξησε την διαφορά της με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 9 πόντους, 38-29. Για τους «κόκκινους», οι οποίοι σκόραραν κατά βάση από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, 2 πόντους έβαλε ο Παπαγρηγοριάδης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο  το μοτίβο της αναμέτρησης δεν άλλαξε. Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, αλλά αυτό ευνόησε τους Smurfs που κατάφεραν και αύξησαν και πάλι το προβάδισμα τους (37-25), τρέχοντας ένα επιμέρους 9-6. Αλέξης από τη μία με 2 πόντους και Κολιάκος από την άλλη με επίσης 2, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι San Antonio Smurfs βρήκαν και πάλι ρυθμό έξω από τα 6,75 και επί της ουσίας δεν δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν τη νίκη τους. Ο Σταύρος Καλαιτζόγλου σε εκείνο το σημείο σημείωσε 6 πόντους, ενώ ο Καλοκαιρινός πέτυχε επίσης 6 για την Basket Case.

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Βασίλης Αλέξης με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 τάπες. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Καλοκαιρινός με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 λάθος.

Συνολικά οι San Antonio Smurfs, είχαν 10/38 δίποντα, 8/32 τρίποντα και 9/18 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές τη μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, η Basket Case είχε 14/37 δίποντα, 1/24 τρίποντα και 8/19 βολές. Πήρε 33 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 10 φορές τη μπάλα, έκανε 11 λάθη και 3 τάπες.

San Antonio Smurfs (Μποχωρίδης): Χρυσοφάκης, Νίκας 7, Καλαϊτζόγλου 7, Αλέξης 6, Γκουρογιάννης 4, Παπαζώης 7, Μανδρώνης 22

Basket Case (Χέλμης): Ζερβός 1, Χέλμης 1, Καλοκαιρινός 12, Δεσύπρης Π 8, Σαρακινός, Ταγκούλης 8, Παπαγρηγοριάδης 4, Δεσύπρης Γ, Κολιάκος 5.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!