30/10/2021
Peristeri Wardogs 13 11 25 26 - 75 -
Bonobo BC 19 14 9 10 - 52 -

Πρώτη νίκη με «μαγικό» δεύτερο ημίχρονο οι Wardogs!

Την πρώτη τους νίκη στην Development 2 League πανηγύρισαν οι Peristeri Wardogs, που επιβλήθηκαν στο κλειστό των Άνω Λιοσίων με 75-52 των Bonobo!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Bonobo ήταν καλύτεροι στο παρκέ και μπήκαν στο ματς με το πόδι πατημένο στο γκάζι. Με καλή άμυνα, αλλά και ακόμα καλύτερη επίθεση, προηγήθηκαν με 19-13 με τον Αντώνη Κιτσαντά να σημειώνει 6 πόντους. Για τους Περιστεριώτες, από 4 πόντους σημείωσαν οι Κουλούρης και Καράλης, ενώ 3 έβαλε ο Κώστας Χρόνης.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Warrdogs προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά τα αλλεπάλληλα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, έδιναν δεύτερες και τρίτες επιθέσεις στους κίτρινους, οι οποίοι κατάφεραν να ανεβάσουν κι άλλο την διαφορά τους, στους 9, 33-24 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Παπασωτηρίου από την μία με 4 πόντους και Κουλούρης από την άλλη με 7, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το μοτίβο του παιχνιδιού άλλαξε ριζικά. Οι Wardogs με το υψηλό τους σχήμα, κατάφεραν να ελέγξουν τα ριμπάουντ και παράλληλα τον ρυθμό του ματς. Στην επίθεση, βρήκαν ρυθμό τα δύο πυροβόλα της ομάδας του Περιστερίου, Χρόνης και Κουλούρης που σημείωσαν 11 και 8 πόντους αντίστοιχα. Το επιμέρους σκορ ήταν 25-9 και οι Wardogs έκλεισαν το δεκάλεπτο στο συν 7, 49-42. Για τους Bonobo, 7 πόντους έβαλε ο Μιχάλης Σπυριδάκης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Peristeri Wardogs με την μεγάλη τους εμπειρία διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα που είχαν και έφτασαν στην νίκη με 75-52. Η ομάδα του Καρακατσάνη ήταν εντυπωσιακή από την περιφέρεια σουτάροντας με 10/29 (34.5%) παίζοντας ονειρικά στην επίθεση. Οι Bonobo, δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση και είδαν μόνο τον Μιχάλη Σπυριδάκη να σημειώνει 4 πόντους.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο ΜΥΘΙΚΟΣ Παναγιώτης Κουλούρης με 23 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη και 3 τάπες. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Κιτσαντάς με 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 29/68 εντός πεδιάς, 10/29 τρίποντα και 7/18 βολές. Πήραν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 7 τάπες. Από την άλλη, οι Bonobo είχαν 19/70 εντός πεδιάς, 3/19 τρίποντα και 11/26 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 2 τάπες.

Peristeri Wardogs (Καρακατσάνης): Κουλούρης 23, Καρακατσάνης 11, Καρακατσάνης Θ 3, Καραλής 13, Μπουργαζάς, Σοφός 5, Χρόνης 20, Γιοβάρθης.

Bonobo (Φουραδούλας): Σπυριδάκης 15, Αρμενιάκος 5, Παπασωτηρίου 6, Κιτσαντάς 8, Φουραδούλας 10, Κόρδας 4, Μπίτσικας 4.

Τι μας άρεσε: Η αλλαγή της εικόνας των Wardogs!