29/06/2022
Mandra Heat 21 18 15 11 - 65 -
Terroristas 13 11 8 15 - 47 -

Πρωτιά για τη Μάνδρα!

Για την τελευταία αγωνιστική του έβδομου ομίλου της  Summer Development II League η Mandra Heat (4-1) υποδέχτηκε στο κλειστό των Άνω Λιοσίων το βράδυ της Τρίτης τους Terroristas (2-3) με την πρώτη να παρουσιάζεται σοβαρή και παίζοντας εξαιρετικά κατά διαστήματα καπάρωσε την πρωτιά που τη φέρνει αντιμέτωπη με τους Peristeri Phantoms στα πλει οφ. Οι αντίπαλοι της , παρά την ήττα πείσης προκρίθηκαν ως τέταρτοι και θα παίξουν με τους Brooklyn Bets στην πρώτη φάση !

Οι ομάδες ξεκίνησαν συμβαδίζοντας στο σκορ παίζοντας σε αργό τέμπο. Οι φιλοξενούμενοι με τον Γάτσο (9π) να δείχνει ασταμάτητος και τους Τσιαούση , Κονοφάο (από 2) να σιγοντάρουν προηγήθηκαν, με τους αντιπάλους τους να παίρνουν μπρος μετά το έβδομο λεπτό και με το δίδυμο Ελευθεριάδη (12π) και Τσιλιώνη (7π) απέκτησαν απόσταση οκτώ πόντων (21-130 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Παρόμοια εξέλιξη είχε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Αρχικά οι Τρομοκράτες με τα τρίποντα του Λίτινα (6) και την ενέργεια του Γάτσου (3) κρατιόνταν κοντά στο σκορ, αλλά ένα σερί 9-0 των γηπεδούχων χάρη στους Διολέτη, Ελευθεριάδη και ΣΙώκη (από 4π έκαστος) τους έφερε σε διψήφια διαφορά (39-24) στου δρόμου τα μισά.

Μετά την ανάπαυλα οι Heat βρήκαν ρυθμό εξαιτίας του Μανήσαλη (6π) και παίζοντας καλή άμυνα ανέβασαν στροφές, παρά την προσπάθεια του Παπαπαναγιώτου (5π) , με το τριαντάλεπτο να ολοκληρώνεται με 54-32.

Στα τελευταία δέκα λεπτά οι Terroristas έβγαλαν αντίδραση αρχικά (Κονοφάος 3, Βατικιώτης, Μπουγάς, Καρδάσης & Γάτσος από 2) μειώνοντας ως το -13, αλλά το συγκρότημα του Μώλου με τους Μαραγκό (4) & Ελευθεριάδη (3) αποκατέστησε την τάξη κι έφτασε με άνεση στη νίκη με το τελικό 65-47 να είναι συνολικά δίκαιο !

Η ομαδική στατιστική υπογραμμίζει τα τεκταινόμενα εντός αγωνιστικού χώρου. Οι νικητές σούταραν καλύτερα (εντός πεδιάς 43-28%, 20-13% τρίποντα) πλην βολών (36-58%). Πήραν τα ριμπάουντ (42-38), μοίρασαν παραπάνω ασιστ (19-6), έκαναν ένα περισσότερο κλέψιμο (9-8) και υπέπεσαν σε ένα παραπάνω λάθος (11-10).

Βettson Mvp του αγώνα με double double ο Θοδωρής Μανήσαλης(12π,12ρ,4ασ,3κλ & 4 λάθη). Καλύτερος των αντιπάλων του ο εξίσου “διπλός” Βασίλης Γάτσος (15π,11ρ & 1 λάθος).

Mandra Heat (Μώλος): Διολέτης 8(1), Μανήσαλης 12, Ελευθεριάδης 21(2τρ,5ασ), Σιώκης 4, Τσιάβος 2, Τσιλιώνης 12(1τρ,5ασ), Μαραγκός 6(2κοψ).

Terroristas (Κονοφάος): Βατικιώτης 2, Γάτσος 15(1), Κονοφάος 9, Λίτινας 6 (2), Μπουγάς 2, Παπαπαναγιώτου 5, Τσιαούσης 4, Καρδάσης 4.

Τι μας άρεσε : Η ενέργεια και οι συνεργασίες των νικητών .

Τι δεν μας άρεσε : Οι μόλις 7/19 βολές τους.