14/02/2024
Athens Touvlakers 15 14 8 11 - 48 -
Intercity BC 22 19 19 18 - 78 -

Πρώτη νίκη στο 2024 η Intercity!

Η Intercity μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, επικράτησε εύκολα 48-78 των Athens Touvlakers και πέτυχε την πρώτη της νίκη στο 2024.

Οι Athens Touvlakers με λιγοστές ελπίδες παραμονής, ξεκίνησαν τον αγώνα με μόλις πέντε παίκτες διαθέσιμους απέναντι στην Intercity, που έψαχνε την πρώτη της νίκη στο 2024. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα από νωρίς, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να ακολουθήσουν στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 15-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Intercity συνέχισε να προηγείται στο σκορ και με όπλο τον αιφνιδιασμό μεγάλωνε το προβάδισμα της όσο περνούσε η ώρα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 29-41.

Στην τρίτη περίοδο οι Athens Touvlakers δεν είχαν άλλες δυνάμεις και δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν στον γρήγορο ρυθμό που επέβαλλε η Intercity. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο σκορ, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 37-60.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να έχουν χαλαρώσει και να δοκιμάζουν πρόσωπα και τακτικές. Η Intercity πήρε μια εύκολη όπως αποδείχθηκε νίκη με σκορ 48-78 και διατήρησε τις ελπίδες της για την τετράδα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Σταματόπουλος με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχαήλ Κοσκέρας με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 8/32 δίποντα, 9/39 τρίποντα, 5/10 βολές, 37 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 28/57 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 4/9 βολές, 51 ριμπάουντ, 22ασίστ, 9 κλεψίματα, 0 κοψίματα, 10 λάθη.

Athens Touvlakers (Λειβαδάς): Πετρόβας 3, Λειβαδάς 2, Τζιρίτης 3, Μαρίνος 21, Κοσκέρας 12, Αγκουριδάκης 7.

Intercity (Νικολάου): Στρίκος 14, Συρνιώτης 8, Σταματόπουλος 22, Σπαής 4, Σταυρόπουλος 5, Μπόζας 13, Νικολάου 12.

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο μπάσκετ της Intercity.