06/03/2024
Hood BC 13 16 13 11 - 53 -
Sun City Spurs 21 16 10 17 - 64 -

Εξασφάλισαν την πρώτη θέση οι Sun City Spurs!

Σε ένα ματς που τα νεύρα δεν έλειπαν , οι Sun City Spurs επιβλήθηκαν με 53-64 της Hood στον Κολωνό στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Winter Master League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα για τις δύο ομάδες , που είχαν υψηλό επίπεδο συγκέντρωσης στα μετόπισθεν εκατέρωθεν. Όμως , Ρούμελης και Μαγγωνάκης ήταν σε καλό επιθετικό ρυθμό για την ομάδα τους δίνοντας τους ώθηση για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +8(13-21).

Η Ηοοd προσπάθησε να αντιδράσει , είχε μειώσει την διαφορά στα μισά του δεκαλέπτου ,όμως οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι. Εκεί , ανέλαβε δράση ο Κουκουλάς για την Hood,που με προσωπικές ενέργειες προσπάθησε να βάλει την ομάδα του ξανά στο κόλπο. Τελικά , οι δυο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με τους Spurs να προηγούνται με 8(29-37).

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε φοβερές αλλαγές στην εικόνα των δύο ομάδων,οι Spurs συνέχισαν να έχουν τον Μαγγωνάκη σε εξαιρετική μέρα με το σκορ να είναι 41-31 τρία λεπτά πριν την λήξη του δεκαλέπτου. Η Hood όμως επέστρεψε στην διεκδίκηση του παιχνιδιού με όπλο την καλή άμυνα κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -5(42-47).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα του ματς άλλαξε , ο Κυριαζίδης με τον Πάλλη μπήκαν στην επιθετική εξίσωση των Spurs , με αποτέλεσμα η φιλοξενούμενη ομάδα να βάλει τις βάσεις για το διπλό. Η Hood προσπαθούσε να επιστρέψει στην διεκδίκηση του παιχνιδιού όμως είχε μπει το νερό στο αυλάκι για τους Sun City Spurs , οι οποίοι έφτασαν τελικά στην νίκη με το 53-64 να είναι το τελικό σκορ.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μαγγωνάκης με 25 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ πολυτιμότερος της Hood ήταν ο Στεφοπουλος με 4 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Hood(Πατσάκας):Milicevic 4,Αθανασόπουλος 8,Θεοδώρου 12,Κουκουλάς 15,Λαύκας 2,Πρωτόγερος 4,Σαρρής 4,Στέφοπουλος 4

Sun City Spurs(Σταυρόπουλος):Διονυσόπουλος 4,Κακλέας 3,Κυπριανός 2,Κυριαζίδης 9 ,Μαγγωνάκης 25,Μελισσαρης 1,Πάλλης 8,Ρούμελης 8,Σαλονικίδης,Τσατσάνης 4

Τι μας άρεσε: Το υψηλό επίπεδο intensity καθ’ όλη την διάρκεια του ματς.