03/02/2024
Σκόρπιοι BC 10 18 12 11 - 51 -
Μίνωες 10 15 12 10 - 47 -

Πρώτο... αίμα για Μίνωες, θύτες οι Σκόρπιοι!

Οι Μίνωες αυτό που προσπάθησαν να κάνουν είναι να περάσουν τη μπάλα στο ποστ και να αξιολογήσουν τις επιλογές τους, με Παπαστάμο και Γκατζιά σε πρώτο πλάνο. Ο Τέγος με τον Ασπρούλη από την άλλη όρθωσαν ανάστημα και το αναγνωριστικό και... σκληρό πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 10-10. Το σουτ του Μέτσο λίγο πριν το τέλος και η καλή παρουσία του Ασπρούλη μέσα στο παρκέ έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα στους Σκόρπιους στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο έληξε με σκορ 28-25.

Η αστοχία δεν άφησε τους Μίνωες να περάσουν στο σκορ, οι Σκόρπιοι από την άλλη είδαν τον Χειράκη να ξεκινά να... ζεσταίνεται και να σκοράρει με ευκολία με αποτέλεσμα να ανεβάσουν τη διαφορά και η ποιότητά του Τόρη υπέγραψε το 40-37 τρίτης περιόδου για τους γηπεδούχους. Να λοιπόν που οι Μίνωες έφτασαν στο να φύγουν από το γήπεδο με κάτι που δεν έχουν... συνηθίσει, καθώς οι Σκόρπιοι τους υποχρέωσαν στην πρώτη φετινή τους ήττα με σκορ 51-47, παίρνοντας το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάσος Ασπρούλης με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλεψίμο. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Γκατζιάς με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, 2 τάπες.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 13/41 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 10/12 βολές, 46 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/46 δίποντα, 1/16 τρίποντα, 8/12 βολές, 39 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 5 λάθη.