22/10/2020
New York Fix 8 7 10 14 - 39 -
Gourmedistas 14 12 20 13 - 59 -

Πρώτο Gourme πιάτο για φέτος!

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψαν το παιχνίδι απέναντι στους New York Fix οι Gourmedistas, οι οποίοι κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 39-59, παίρνοντας έτσι το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στον δεύτερο όμιλο της Master League, μετά την ολοκλήρωση της δεύτερης αγωνιστικής!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Gourmedistas στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 4 πόντους του Σαΐτη, 3 του Τουμπανάκη και τρίποντο του Αναστασόπουλου, προηγήθηκαν με 8-14. Ο Κουτούζος με 5 πόντους και ο Χριστοδούλου με εύστοχη προσπάθεια από την περιφέρεια έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον έλεγχο και με 6 πόντους του Καλοχριστιανάκη και 4 του Σαΐτη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 15-26. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι New York Fix, παρά το τρίποντο του Riki Riki και τις βοήθειες των Κουτούζου – Παναγόπουλου.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Gourmedistas, αφού με 8 πόντους του Ασλάνογλου, 4 του Σαΐτη και 4 του Κουφόπουλου, έφτασαν την διαφορά στους 21, 25-46. Μόνος του συνέχιζε να παλεύει για τους Μπυρόβιους ο Βαγγέλης Κουτούζος, πετυχαίνοντας και τους 10 πόντους της ομάδας του στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 25-46!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους “Gourme” να φτάνουν στην εύκολη νίκη με 39-59, έπειτα από 5 πόντους του Αναστασόπουλου και 4 του Κουφόπουλου. Για τους New York Fix στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κουτούζος (8π), Παναγόπουλος και Καλπακίδης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/12 βολές, 5/23 δίποντα και 7/36 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά και έκαναν 11 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 3/8 βολές, 22/54 δίποντα και 4/14 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν μόλις 5 λάθη.

Πολυτιμότερος των New York Fix ο Κουτούζος με 25 πόντους, έχοντας 8/12 βολές, 4/5 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Mvp των Gourmedistas ο Κουφόπουλος με 10 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 4/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 8 ριμπάουντ, σέρβιρε 5 έτοιμα καλάθια και ήταν αλάνθαστος.

New York Fix (Καλπακίδης): Τσιακαλάκης, Χριστοδούλου 3 (1), Παναγόπουλος 5 (1), Κουτούζος 25 (3), Riki Riki 3 (1), Καλπακίδης 3 (1), Ροβολής, Χαμπεσής 3 (1), Κολέτσος

Gourmedistas (Σαΐτης): Αναστασόπουλος 8 (2), Ασλάνογλου 14 (2), Κουφόπουλος 10, Καλοχριστιανάκης 8, Τουμπανάκης 3, Σαΐτης 12, Φωτόπουλος 4

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία και η ηρεμία που είχαν στο παιχνίδι τους οι Gourmedistas!