13/05/2022
Los Abeles Fakers 13 11 14 21 - 59 -
Termites 15 14 10 16 - 55 -

Πρώτο ημίχρονο γράψτε Fakers!

Το μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα των τεσσάρων πόντων πήραν οι Los Abeles Fakers στις… αποσκευές τους από τον Κολωνό το βράδυ της Πέμπτης, με το 59-55 να είναι το τελικό σκορ απέναντι στους Τερμίτες, με το δεύτερο παιχνίδι να είναι εκείνο που θα κρίνει την πρόκριση στην επόμενη φάση των Playoff της Development2, όντας αναμενόμενα… αμφίρροπο!

Ουζουνίδης και Αντωνάκης πήραν τις περισσότερες επιθετικές προσπάθειες για την παρέα του Μαυρακάκη στο ξεκίνημα του αγώνα, με το 9-2 του πρώτου πενταλέπτου να δίνει ψυχολογία στους Fakers. Ο Βλασόπουλος ήταν δυναμική… παρουσία κάτω από τα δύο καλάθια για Τερμίτες, με το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-15 για Τερμίτες!

Ο Αποστολόπουλος μπήκε και έδωσε ενέργεια και καθαρό μυαλό στους Τερμίτες, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσουν το προβάδισμα σε όλο το δεκάλεπτο! Γιαννάκης και Βλασόπουλος πήραν… πάνω τους το σκοράρισμα, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 24-29 γι' αυτούς.

Ο Αποστολόπουλος συνέχισε να δίνει ρυθμό και σωστές επιλογές στους Τερμίτες, οι οποίοι έδειξαν να παίρνουν στα χέρια τους το μομέντουμ του αγώνα στα μέσα του δεκαλέπτου. Οι Fakers το ισορρόπησαν και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο πίσω με 38-39.

Με το παιχνίδι πλέον να φτάνει στα τελευταία του λεπτά, κύριο μέλημα των δύο ομάδων ήταν να μην… ξεφύγει η διαφορά ενόψει του δεύτερου παιχνιδιού. Ο Παναγιώτης ο Βογιατζής ήταν επιθετικός, έτρεξε σε πρώτο χρόνο και χτύπησε τις αργές επιστροφές που είχαν οι Τερμίτες, με το τελικό σκορ να είναι το 59-55 για Fakers, με την… μάχη του δεύτερου παιχνιδιού να αναμένεται μεγάλη!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης ο Βογιατζής με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 κλεψίματα και ένα λάθος. Από Τερμίτες ξεχώρισε ο Ξενοφών Βλασόπουλος με 18 πόντους, 24 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 17/45 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 15/18 βολές, 43 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 κλεψίματα και 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/42 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 9/22 βολές, 45 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη.

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Βογιατζής Θ. 8, Τσιφτσής, Αντωνάκης 10, Ουζουνίδης 8 (13 ριμπ.), Βογιατζής Π. 21, Ηρειώτης 4, Φωτεινός 3, Μαυρακάκης 5.

Τερμίτες (Αποστολόπουλος): Γιαννάκης 13, Πολύδωρος 4, Πασχαλινόπουλος 7, Αποστολόπουλος 5, Τουμπακάρης 2, Κατσάφαρος 6, Βλασόπουλος 18 (24 ριμπ.).

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!