05/10/2023
Sepolia Sharks 9 15 14 19 - 57 -
Heldreich 17 24 27 19 - 87 -

Πρώτος και καλύτερος ο Heldreich!

Την πρώτη θέση στον 19ο όμιλο του Basketaki Cup κατέκτησε ο Heldreich καθώς επικράτησε πολύ άνετα των Sepolia Sharks.

Από πολύ νωρίς έδειξαν οι φιλοξενούμενοι ότι θα είναι το απόλυτο αφεντικό στην αναμέτρηση, αφού με πολυφωνία στην επίθεση και όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα προηγήθηκαν με 9-17. Οι γηπεδούχοι κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά και πήραν σκορ από τους Δημητρόπουλο και Σόβολο.

Οι "άσπροι" πρόσθεσαν στο δεύτερο δεκάλεπτο τους Δ. Μπακούρο, Κούρταλη και Μουδήλο στην επιθετική τους εξίσωση και μαζί με τον σταθερά αξιόπιστο Παγώνη, εκτόξευσαν την διαφορά στο +17 (24-41) στο φινάλε του ημιχρόνου. Οι "Σεπολιώτες" μπορεί να παρουσιάστηκαν καλύτεροι στην επίθεση, όμως αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην άμυνα και βρέθηκαν σε δυσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε την αναμέτρηση στο τρίτο δεκάλεπτο ο Heldreich, αφού με πρωταγωνιστές τους Δ. Μπακούρο, Μουδήλο και Τσεκουρλούκη έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 14-27 και προηγήθηκε με το ευρύ 38-68. Οι γηπεδούχοι είχαν επηρεαστεί πλήρως από την εξέλιξη του παιχνιδιού και έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελευθέριο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες και να σημειώνουν από 19 πόντους. Για τους γηπεδούχους οι Σελεμενάκης και Μακαρίτης ήταν αυτοί που τράβηξαν το κουπί στην επίθεση, ενώ για τους φιλοξενούμενους την διαφορά έκανε ο Αθανασιάδης. Το τελικό σκορ ήταν 57-87 με τον Heldreich να κάνει το 3/3 και να τερματίζει στην πρώτη θέση του ομίλου.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μουδήλος με 20 πόντους (9/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/3 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 14/36 δίποντα, 7/22 τρίποντα και 8/12 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 25/51 δίποντα, 10/29 τρίποντα και 7/10 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ.

Sepolia Sharks (Μακαρίτης): Δημητρόπουλος 14 (1), Κορμανός 3 (1), Λέσκος 5 (1), Μακαρίτης 12 (2), Μπαρτσώκας 5 (1), Σελεμενάκης 15 (1), Σόβολος 3

Heldreich (Α. Μπακούρος): Αθανασιάδης 14 (2), Κούρταλης 3, Μουδήλος 20, Α. Μπακούρος 7 (1), Δ. Μπακούρος 13 (3), Παγώνης 14 (2), Παπαδάκης 11 (1), Τσεκουρλούκης 5 (1)