30/09/2023
Pourangers BC 8 12 17 21 - 58 -
Flying Circus 16 9 16 14 - 55 -

Πρώτο ροζ για τους Pourangers!

Πρώτη νίκη για τους Pourangers στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισαν με μεγάλη ανατροπή το Flying Circus με 58-55 στο ΓΣΠ!

Εξαιρετική εκκίνηση έκανε το Flying Circus στο παιχνίδι, αφού με 4 πόντους του Μαρίνη, 4 του Πιπιλή και τρίποντα των Σωτηρόπουλου - Αλεξάκη, προηγήθηκε με 8-16. Το δίδυμο Παπαδόπουλου - Κουμπούρου έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με νέο τρίποντο του Αλεξάκη και βοήθειες των Κάκια - Σωτηρόπουλου, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 20-25. Τους Pourangers κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Θάνου Μπούτζη και οι 4 του Κουμπούρου.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, με το Flying Circus να διατηρεί με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια του με 37-41, χάρη σε 6 πόντους του Αλεξάκη, 5 του Πιπιλή και τρίποντο του Ασημακόπουλου. Από κοντά ακολουθούσε τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο η παρέα του Γεωργιόπουλου, με τον Μανωλίτση να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Θάνο Μπούτζη να προσθέτει 5. Σκορ τρίτης περιόδου 37-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Αλεξάκης και Μαρίνης έβαλαν από 5 πόντους έκαστος και το "Τσίρκο" προηγούταν με 44-51, 4:00 για το φινάλε. Ωστόσο, οι "Παππούδες" δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με μεγάλα σουτ των Παπαδόπουλου, Σπύρου Μπούτζη και Μπατσίλα, έκαναν την μεγάλη ανατροπή και κέρδισαν με 58-55.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 16/34 βολές, 18/53 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 16 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/15 βολές, 14/43 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Betsson mvp των Pourangers ο Μανωλίτσης με 12 πόντους, έχοντας 4/7 βολές και 4/8 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος του Flying Circus ο Αλεξάκης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή, 5/13 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη.

Pourangers (Στρατόπουλος): Παπαδόπουλος 11 (1), Μπατσίλας 5, Κουμπούρος 10, Μπούτζης Σ. 4, Μπούτζης Θ. 14 (1), Γεωργιόπουλος 2, Μανωλίτσης 12, Στρατόπουλος

Flying Circus (Πιπιλής): Μαρίνης 7 (1), Πιπιλής 12 (1), Σωτηρόπουλος 7 (1), Κάκιας 8, Αλεξάκης 17 (2), Ασημακόπουλος 4, Τσώνης

Τι μας άρεσε: Το φινάλε του αγώνα!